Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Упознајмо градове побратиме Новог Сада – Град Источно Сарајево

Чини се да је 2021. година била плодоносна за наш град, јер те су године склопљена и бројна пријатељства. Поред египатског бисера Александрије, Нови Сад је исте године постао богатији за још једног побратима – Источно Сарајево.
Фото: PrtSc/Instagram/istocno.sarajevo

Град Источно Сарајево представља административни, универзитетски, економски, туристички и културни центар источног дела Републике Српске. Настао је деведесетих година прошлог века, од насеља која су пре рата насељавали Срби, и тако је у та тешка времена постало сигурно уточиште за српски народ.

Град чине општине: Илиџа, Источно Ново Сарајево, Пале, Источни Стари Град, Соколац и Трново.

Фото: PrtSc/Instagram/istocno.sarajevo

Иако је по површини највећи град у Републици Српској, по броју становника је тек на петом месту. Према попису из 2013. године, насељава га око 60.000 становника.

Овај град побратим налази се претежно на планинско – котлинском рељефу, са прелепом природом и чистим ваздухом. Планина Јахорина издваја се као најважнија за локално становништво, како зими тако и лети. Међутим, значај овог планинског масива превазилази локални оквир.

Фото: PrtSc/Instagram/istocno.sarajevo

Олимпијски центар Јахорина  је важан туристички и ски центар за ово подручје, који посећују и људи из региона, али и шире. Са преко 17км уређених стаза, ова планина је на располагању како такмичарима тако и рекреативцима. Богатом туристичком понудом Јахорина је приволела посетиоце да јој се враћају и лети, а не само у јеку ски сезоне. То се свакако одразило и на бољу економску позицију и самог града.

У подножју Јахорине смештено је излетиште Кадино врело, у готово нетакнутој природи. Још једна плућа ове регије представља и планина Требевић, место за одмор и рекреацију, а која се наставља на Јахорину.

Источни део града наслања се на планину Романију. Осим изузетне лепоте и туристичког значаја, ову планину красе и бројне пећине. Те скривене красоте овог краја очараће вас својим подземним амбијентом. Најимпозантнија међу њима свакако је пећина Орловача. Романијска регија представља станиште бројног животињског царства и познату ловну регију.

Привреда овог братског града ослања се највише на туризам, дрвну индустрију, пољопривреду и сточарство. У граду постоје бројне установе културе, и град је домаћин бројних култруних манифестација.

Када је реч о образовању, Источно Сарајево је седиште истоименог универзитета, који у свом саставу има 15 факултета и две академије.
Фото: WikimediaCommons/Alobree

Сарадња братских градова

Пријатељство ова два града проистекло је из блиске историјске, културне и економске сарадње наше земље са Републиком Српском. Шта више, проистекло је из природне тежње за што тешњим односима нашег народа, које дели једна граница и свега 300 км удаљености.

Како би симболика била још снажнија, Споразум о сарадњи градови су потписали за време традиоционалне минифестације „Дани Републике Српске“ у Србији. На темељу узајамности и равноправности, партнерски односи успостављени су у области институционалне сарадње, са тежњом да сарадњу остваре градске управе, градоначелници и руководиоци организационих јединица два града. Узајамним посетама ова сарадња је већ више пута и реализована.

Овим споразумом предвиђени су, између осталог, заједнички наступи градова у припреми и реализацији међународних и прекограничних пројеката, што ће пружити непроцењиве добробити за развој и просперитет два града.

Као најзначајнији аспекти сарадње истакнути су привреда и пољопривреда. Захваљујући овом споразуму, и привредне коморе су инволвиране у овај процес, и договорени су заједнички наступи на сајмовима пољопривреде.

Будући да је туризам једна од значајних привредних делатности за градове побратиме, сарадња је планирана и остварена и у области туризма. Градске туристичке организације су се повезале како би оба града остварила бројне користи и вредности.
Фото: PrtSc/Instagram/istocno.sarajevo

Градови побратими се потпомажу и у међусобном развоју у спортској и културној сфери, одржавањем спортских и културних манифестација, као што су спортска такмичења, изложбе, концерти и фестивали.

У години када је наш град Европска престоница културе створене су бројне могућности за укључивање и Источног Сарајева.

Посредством EXIT фондације, овај фестивал се зими сели на Јахорину. Иако се ту одржава у нешто другачијем формату, темељи фестивала ослањени се на новосадску идеју.

Када је реч о спорту, то је свакако једна од области која пружа потенцијал за даљу сарадњу градова. Већ поменута Јахорина, једна је од најатрактивнијих планина у региону, када је реч о зимским спортовима. Повезивањем градова побратима, кроз синергију спорта и образовања, на Јахорини се одржаo Европски зимски фестивал.

Међутим, не треба заборавити да су узајамне везе остварене и у области образовања, како основног и средњег, тако и на нивоу универзитета.

Новосадски универзитет и Универзитет у Источном Сарајеву повезани су преко две деценије. Новосадски универзитет пружио је драгоцену подршку братском универзитету на путу његовог развитка. А сада, путем ове сарадње, омогућена је размена искустава, професора и студената, али и заједничко учешће у европским програмима и пројектима.

Унапређење животне средине и размена искуства и истраживања у овој области, још један су од циљева ове сарадње.

Споразум који наш град има са Источним Сарајевом, у поређењу са бројним међународним споразумима, садржи можда и највећи број конкретних могућности за обострану успешну сарадњу градова. Можда то тако бива када стављању парафа на папир претходи обострано разумевање, поштовање и велика жеља за заједничким деловањем.

Upoznajmo gradove pobratime Novog Sada – Aleksandrija

 

Преузмите андроид апликацију.