Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Upoznajmo gradove pobratime Novog Sada – Gomelj

Voz…pospani voz za Harkov, Gomelj, Lenjingrad… Tako je krajem 80- ih godina prošlog veka Bajaga započeo svoju čuvenu pesmu Voz, pominjanjem našeg grada pobratima. Međutim, „nas“ je voz za Gomelj odveo 2013. godine, kada je Novi Sad potpisao Sporazum o bratimljenju sa ovim beloruskim gradom. Tim činom, mi smo dobili desetog po redu grada pobratima.
Foto: Pixabay/al-grishin

Gomelj je grad na jugoistoku Belorusije, u blizini granica sa Ukrajinom i Rusijom. Zbog toga je mnogima i postao poznat u skorije vreme, kao neutralno mesto pregovora između ruske i ukrajinske strane.

Poput Novog Sada, drugi je grad po veličini i važnosti u svojoj zemlji. Ima oko 530.000 stanovnika, dosta više nego naš grad.

Osnovan je 1142. godine, što ga čini i jednim od najstarijih beloruskih gradova.

Foto: Wikimedia Commons/diluted88

Ovaj grad je 1986. godine bio zahvaćen radijacijom nakon eksplozije nuklearnog reaktora u Černobilju. Iz tog razloga u Gomelju se povremeno sprovode kontrole radijacije i meri nivo kontaminiranosti zemljišta i voda.

Iako na svega 20km severoistočno od Gomelja počinje restriktivna zona, koja je mnogo više bila pogođena katastrofom u Černobilju, Gomelj je danas bezbedan grad za stanovanje, koji ima šta da ponudi svojim posetiocima.

Foto: Unsplash/Andrey Kukharenko
Među najlepšim i najposećenijim turističkim atrakcijama u Gomelju izdvajaju se gomeljski parkovi i dvorac Rumjancevih i Paskeviča, nekadašnjih vladalaca Gomelja.

Ovaj zanosni dvorac potiče iz XVIII veka, i nekada je predstavljao privatnu rezidenciju pomenutih vladara. Od 1919. godine ovo zdanje je otvorilo vrata javnosti, promenom namene objekta u Muzej umetnosti i istorije.

Foto: Wikimedia Commons/Andreenko99

Unutar dvorca sačuvane su bogate arheološke, etnografske i numizmatičke zbirke, slike, knjige, ikone i mnogobrojno drugo kulturno- istorijsko nasleđe.

Park u kojem je smešten dvorac predstavlja i centar ovog beloruskog grada. Njegova iznimna lepota, pozicioniranost u strogom centru grada i u neposrednoj blizini reke Sož, razlozi su njegove posebnosti.

U sklopu ovog parka, nalazi se kapela, ali i zimska bašta, ograđeni prostor u kojem je smešten zaštićeni biljni i životinjski svet Gomelja.

U neposrednoj blizini zimske bašte nalazi se još jedna turistička atrakcija parka- 35 metara visoki toranj, sa čijeg vrha se pruža pogled na prostranu ravnicu u kojoj leži Gomelj.

Foto: Wikimedia Commons/Andrei Suslov

Nekada je ovaj toranj predstavljao dimnjak fabrike šećera, a danas je poznati gradski vidikovac.

Nedaleko od kompleksa parka i dvorca nalazi se i pravoslavni hram Svetog Petra i Svetog Pavla, sa početka XIX veka. Zbog svoje izuzetne lepote, kako spoljašnosti tako i unutrašnjosti hrama, često je razlog posete ne samo vernika nego i turista koji posete ovaj grad.

Foto: Wikimedia Commons/Alex Zelenko
Prijateljstvo Novog Sada i Gomelja razvilo se iz tradicionalno prijateljskog odnosa i uspešne ekonomske saradnje naše zemlje sa Belorusijom. Stoga se ta saradnja prenela i na gradove pobratime.

Sličnosti naša dva grada ogledaju se u tome što je i Gomelj poznat kao privredni, kulturni i univerzitetski centar svoje zemlje, zbog čega je saradnja gradova pobratima ostvarena na ovim poljima.

Kao deo srpsko- beloruske, ali i pobratimske privredne saradnje, u Novom Sadu je 2014. godina otvorena fabrika traktora „Belarus – Agropanonka“. Otvaranjem ovog postrojenja otpočeta je proizvodnja čuvene svetske poljoprivredne mehanizacije u našem gradu, čime je dat izuzetan podstrek poljoprivredi naše zemlje, ali su i stvoreni uslovi za novo zapošljavanje u našem gradu.

Epitet grada kulture Gomelj je dobio zahvaljujući velikom broju pozorišta, galerija i muzeja koje poseduje, ali i kulturnih manifestacija koje se održavaju u tom gradu.

Naš grad, kao Evropska prestonica kulture, na ovom polju ima da ponudi još više, stoga su se gradovi pobratimi i  povezali u promociji kulture i međusobnoj saradnji na tom polju.

Gomeljski državni univerzitet Francisko Skarina i novosadski univerzitet imaju potpisane sporazume o međusobnoj saradnji, kao osnov za razmenu studenata i nastavnog osoblja.

Gomeljski univerzitet u svom sastavu ima 26 fakulteta, a u sklopu ovog univerziteta nalazi se i jedini beloruski saobraćajni fakultet.

Foto: Wikimedia Commons/Alexander Sokolov

Pored ovih oblasti, gradovi pobratimi sarađivali su i u oblasti obrazovanja i zdravstva.

Uspostavljena je saradnja između učenika i nastavnika novosadske gimnazije Jovan Jovanović Zmaj, i njihovog hora, sa srednjoškolskim centrom Gomelja.

Ovim vidom saradnje doprinosi se međusobnom upoznavanju i umrežavanju mladih, stvaranju preduslova za zajedničke projekte, razmene, ali i učenje ruskog jezika, službenog jezika u Belorusiji.

Kao deo bratske saradnje u oblasti zdravstva, organizovane su uzajamne posete zaposlenih u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine, sa medicinskim osobljem iz Gomelja, u cilju razmene znanja i iskustava. Gomelj je poznat i po najboljem beloruskom zdravstvenom centru za radijaciju.

U Novom Sadu postoji i Počasni konzulat Republike Belorusije, što svakako govori o kvalitetu odnosa naših zemalja i gradova pobratima.

Ukoliko vas voz odvede za Gomelj, ne bojte se, nećete se ozračiti radijacijom, jer vlast ovog grada brine o tome. Jedino se možete „ozračiti“ prijateljskom energijom i srdačnošću beloruskih domaćina.

Upoznajmo gradove pobratime Grada Novog Sada – Pečuj

 

Preuzmite android aplikaciju.