Početna > Biznis
Biznis

Upotreba čekova opada, osim pred novu godinu – tada raste

Iako broj realizovanih čekova iz godine u godinu pada, građani Srbije se i dalje ne odriču ovog sredstva plaćanja robe i usluga na odloženo. Čim krenu slave i praznici stiže i „poček”, posebno što i trgovci stalno produžavaju rokove otplate, pa se sada kupovina može na ovaj način obaviti odloženo i do godinu dana.
Foto: PrtSc/Potrošački savetnik/YouTube

Prema podacima za 2021, čekovima je plaćeno oko 6,2 miliona puta i od tog broja većinu su činila plaćanja robe i usluga, dok je ostatak predstavljao transakcije podizanja gotovog novca podnošenjem čeka na isplatu.

Prema podacima Narodne banke Srbije, ukupna vrednost tako realizovanih čekova u 2021. godini iznosila je oko 29,2 milijarde dinara, a prosečna vrednost čeka oko 4.670 dinara. Trgovci kažu da bez obzira na druge mogućnosti plaćanja, potrošači ne odustaju od čekova.

U „Merkatoru S” naglašavaju da se mogućnost odloženog plaćanja najviše koristi za praznike poput Nove godine i Uskrsa, kada su najtraženiji prehrambeni proizvodi i sezonski artikli.

„Naši kupci imaju mogućnost plaćanja čekovima, i to odloženo do 180 dana u „Merkator” hipermarketima, do 200 dana u svim „Idea” prodavnicama, i do 300 dana u „Roda” marketima širom Srbije. Odloženo plaćanje čekovima do 360 dana, u svim objektima dajemo za pojedinačnu kupovinu tekstila, tehnike i galanterije za račune veće od 6.000 dinara“ kažu u ovom trgovinskom lancu.

Iako je upotreba kartica sve značajnija u ovom lancu primećuju da jedan deo potrošača ostaje veran čekovima zbog čega im daju i pogodnosti za ovu vrstu kupovine.

„Upotreba čekova u periodima novogodišnjih praznika u našim objektima prelazi iznos i od čak tri odsto u ukupnom prometu, dok je kod kartica taj udeo mnogo veći, i dostiže čak 40 procenata. U tim periodima najtraženiji su prehrambeni proizvodi i sezonski artikli, koji su u vezi sa praznikom koji se proslavlja“ objašnjava Lazar Marković, direktor maloprodaje u kompaniji „Merkator S”.

U „Delezu Srbija” navode da ove mogućnosti kupovine na „poček” njihovi kupci mogu da iskoriste do 90 dana u „Maksiju” i 180 dana u „Tempu” i „Megamaksiju”.

„Poslednjih godina je primetan trend smanjenja učešća čekova koji je trenutno manji od jedan odsto, uz povećanje učešća drugih sredstava plaćanja, prvenstveno platnih kartica“ navode u ovom trgovinskom lancu.

U „Lidlu” je mogućnost odloženog plaćanja čekovima dostupna za iznos računa veći od 2.000 dinara i sa rokom otplate do najviše 150 dana. Smanjena upotreba čekova ipak ne znači i manji obim plaćanja na odloženo, nego da građani koriste i druge načine plaćanja na rate.

Jedan od njih je i karticom nacionalnog kartičnog sistema „Dina kard” koji omogućava plaćanje na rate bez kamate.

Većina trgovaca je ponudila i kartice lojalnosti koje osim mogućnosti odloženog plaćanja nude i različite popuste i pogodnosti pri kupovini.

Recesija u Nemačkoj blaža nego što je očekivano

Preuzmite android aplikaciju.