Једнодневни онлајн научни скуп одржан је 19. новембра у организацији Пекиншког универзитета за грађевину и архитектуру и Свеучилишта у Мостару.
Скуп је организован под окриљем Појас-пут међународног конзорцијума универзитета у области архитектуре (Belt and Road Architectural University International Consortium – BRAUIC), који окупља велики број универзитета из НР Кине, Европе и Азије, а у његовом раду активно учествује и Универзитет у Новом Саду.
Конференцији су присуствовали представници више од 50 земаља, укључујући и Републику Србију.
Циљ конференције био је да се размотри одрживост градова у будућим непредвиђеним изазовима, попут пандемије COVID-19. На конференцији су, такође, приказани радови и резултати такмичења из архитектуре на тему Модерни градови.
Поред тога, на конференцији су инаугурисани председници центара појединих региона. Том приликом, ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Мадић именован је за председника Центра за Југоисточну Европу.
У свом обраћању, ректор Мадић је нагласио да је искуство са пандемијом COVID-19 показало да је способност градова да управљају и да се суочавају са бројним непредвиђеним изазовима од највећег значаја за њихов будући развој и предуслов одрживости.
Ректор је, такође, истакао да је урбана отпорност вишеструко сложенији концепт него што се раније сматрало и да на њему треба перманентно радити.
Универзитет у Новом Саду је недавно започео сарадњу са Пекиншким универзитетом за грађевину и архитектуру (BUCEA), а прошле године је потписан и Меморандум о разумевању.
Сарадња обухвата размену студената и наставно-научног особља, организацију заједничких научно-стручних конференција, рад на заједничким научно-стручним пројектима и учешће на такмичењима у области архитектуре.
У другом делу конференције, истраживачи из појединих земаља говорили су о различитим темама у области архитектуре.
У оквиру овог дела конференције, др Весна Стојаковић, редовни професор Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду, презентовала је рад под насловом Будућност дигиталног дизајна у архитектури и урбнизму.
Zapošljavanje mladih lekara sa prosekom na studijama većim od 8,00
Преузмите андроид апликацију.