Универзитет у Новом Саду је са око 50.000 студената и 5.000 запослених једно од највећих научних и образовних средишта у Централној Европи, а други универзитет по величини у нашој земљи.
Са преко 350 акредитованих студијских програма на нивоу основних, мастер, специјалистичких и докторских студија чији су носиоци факултети, пружа одличну полазну основу за креирање и стварање будућих академских грађана наше земље.
У односу на остале универзитете у нашој земљи разликује се и по томе што се факултети и институти налазе у четири историјска града на северу наше Покрајине: Суботици, Зрењанину, Сомбору и Новом Саду.
У саставу универзитета налази се преко 250 лабораторија, а уз подршку Факултета техничких наука и осталих чланица универзитета, формирано је 140 start-up и spin-off компанија, углавном у ИТ сектору, које запошљавају младе свршене инжењере.
Софтверска долина и вештачка интелигенција
Захваљујући одличној сарадњи и подршци од стране великих светских компанија, које су препознале могућности и креативан потенцијал студената новосадског универзитета, у светским оквирима заслужио је епитет „софтверске долине“.
Поред start-up и spin-off компанија, технолошких иновација, ИТ инжењера, универзитет је уврштен од стране Европске уније и за једну од 30 научноистраживачких институција с највећим потенцијалом у Европи у области биотехнологија, а његов пројекат ANTARES је најбоље рангиран у Европи у оквиру програма Хоризонт 2020, у 2016. години.
Вештачка интелигенција као једна од области која има највећи потенцијал у перспективи, није заобишла ни наш универзитет.
Природно математчки факултет и Факултет техничких наука од 1. октобра ове године, међу првим факултетима су у нашој земљи на којима су почели мастер академски програми из области вештачке интелигенције.
Ови мастер програми ће допринети напретку вештачке интелигенције у нашој држави, а без сумње је да ће допринети развоју многих вештина за послове будућности.
Институт BioSens
Институт BioSens који делује у саставу универзитета умногоме је допринео на позиционирање и развој дигиталне трансформације пољопривреде у Србији. Основан 2015. године тежи да српском, али и светском пољопривредном сектору пружи врхунска дигитална решења како би се уз мање инвестиција остварили већи приноси.
Институт се тренутно налази у згради Ректората Универзитета у Новом Саду, али је у току изградња нове зграде која ће се простирати на парцели површине од око 1.400 квадратних метара са простором од преко 7.000 квадрата, обезбедиће запосленима далеко квалитетније услове за рад и даљи напредак.
Европски центар изврсности у пољопривреди у нову зграду би требало да се усели до краја следеће године.
Колики значај има за наш универзитет, али и нашу земљу у националној и међународној научној заједници, огледа се у реализацији 30 националних и 50 међународних пројеката (од којих је већина из програма Европске Уније за истраживање и иновације – Хоризонт 2020).
Институт БиоСенс покренуо је 2018. године и прву Дигиталну фарму у Србији, како би сви поменути актери из прве руке научили како се најновија дигитална решења примењују у пракси.
Научно-технолошки парк
Научно-технолошки парк који је отворен почетком 2020. године, а који се простире на готово 30.000 квадратних метара, омогућиће услове за рад за 3.000 студената, будућих инжењера у области информационих технологија, као и 400 професора, доцената и асистената Факултета.
Пре само неколико дана уручивањем уговора за 20 стартапова, компанија и института, свечано је отпочела друга фаза функционисања Научно-технолошког парка (НТП) у Новом Саду, а све ове организације су већ започеле свој рад у новој згради.
Предвиђено је да у НТП буде запослено преко 1.000 најбољих инжењера у Србији.
На једном месту обезбеђује се рад и повезивање иновационих, стартап компанија, истраживачких и развојних центара великих компанија и Универзитета Новог Сада, а поред просторних и инфраструктурних услова за рад, истовремено ће пружати и научноистраживачке, едукативне и остале услуге својим чланицама, ради креирања идеја и готових решења за пословни свет.
Реч је о паметној и зеленој згради, која ће имати вишеструки значај, а то је стварање бољих услова за рад истраживачима, студентима и професорима.
„Epic Games“ и „3Lateral“ отварају кампус
Компанија “Epic Games” која је један од светских лидера у области гејминга, препознала је потенцијале, стручност и знање свршених студената нашег универзитета.
Ова компанија отвориће свој кампус посвећен информационим технологијама и гејмингу у новосадској Радничкој улици, у сарадњи са њиховом компанијом “3Lateral” из Новог Сада.
Физичка близина кампуса Универзитетском центру у Новом Саду, као и планирана изградња аудиторијума за размену знања у кампусу, додатно ће ојачати партнерство компаније са универзитетима у Србији и продубити сарадњу између индустрије и науке.
Америчка компанија власник је новосадског “3Lateral-a” од 2019. године, а изградњом овог кампуса њихова веза са Новим Садом постаће још јача. “3Lateral” се примарно бави креацијом реалистичних тродимензионалних модела људи.
Универзитет у Новом Саду, али и град Нови Сад, заслужено постају „Софтверска долина“ и центар регионалног знања
Универзитет у Новом Саду, али и Град Нови Сад, уз подршку свих релевантних фактора из области високог образовања у нашој земљи, стекли су све услове да полако али заслужено постану место у коме се друштво и процеси заснивају на знању.
У ИТ сектору тренутно је запослено преко 40.000 људи, а нето извоз у ИТ сектору у овој години у нашој земљи биће милијарду и 200 милиона евра.
Младим људима обезбеђени су сви услови и омогућена сјајна шанса за несметано бављење научно-истраживачком делатношћу, али им је пружена и могућност да креативне идеје уз подршку институција и установа, претворе у вредност која ће им обезбедити опстанак у нашој земљи.
Преузмите андроид апликацију.