Почетна > Србија
Србија

УНИЦЕФ: Што мање извештавати о починиоцима

Начин на који медији извештавају о масовном насиљу, насиљу у породици, самоубиству може да утиче на друге људе и препоручује се да се што мање извештава о самим починиоцима, пише у препорукама које је УНИЦЕФ-ова канцеларија доставила Удружењу новинара Србије (УНС).
Фото: WikimediaCommons/Shkupi Kumanova

Упозорава се да други могу да се идентификују са њима или добију инспирацију, а једна од препорука медијима је да фотографију починилаца не објављују поред фотографије жртве.

„Немојте извештавати о догађају поједностављено или сензационалистички јер то може да да подстицај људима који желе негативан публицитет“, једна је од препорука.

Међу последицама штетног извештавања, наведено је, могућност инспирисања имитатора који у починиоцу виде узор или хероја.

„Одговорним извештавањем може да се смањи ризик“, пише у УНИЦЕФ-овим Препорукама, које је проследио УНС.

Као корист по заједницу које има одговорно извештавање у препорукама је набројано да се на тај начин „пружа утеха преживелима, породицама, заједницама, укључујући и породицу починиоца“.

Одговорно извештавање подстиче људе, пише у УНИЦЕФ Препорукама, да потраже помоћ себи или другима у случају повишеног ризика од штетних поступака.

Објављен је и позив да се за помоћ због емотивне патње и/или суицидалних мисли позове број за помоћ 116 111 (НАДЕЛ) и посети сајт свејеок.рс.

Od danas u svim školama prisustvo policije,po dva policajca u školama u Beogradu

Преузмите андроид апликацију.