Уједињене нације су биле принуђене да смање помоћ у храни за милионе људи у многим земљама због „поремећаја изазваних финансијском кризом“.
Због ове кризе су донације УН пале за отприлике половину док истовремено проблем са акутним гладовањем у одређеним деловима света достиже рекорне размере, изјавио је у петак један високи званичник светске организације, преноси АП.
Према речима заменика извршног директора Светског програма за храну (ВФП) Карла Скауа најмање 38 од 86 земаља у којима је ангажована агенција Светског програма за храну УН већ осећа последице смањења помоћи, међу њима су Авганистан, Сирија, Јемен и Западна Африка.
Скау је потврдио да ВФП примио апеле за испоруку помоћи у вредности од 20 милијарди долара, да је поставио циљ на 10 до 14 милијарди, али да је агенција Светског програма за храну у последњих неколико година добила свега око 5 милијарди долара.
Он је рекао да су се хуманитарне потребе повећале 2021. и 2022. године због пандемије ковида-19, рата у Украјини и глобалних импликација ових догађаја.
„Хуманитарне потребе настављају да расту, али финансирање је све слабије. Дакле, очекујемо да ће 2024. година (бити) још страшнија“, рекао је Карл Скау.
SAD najavile paket vojne pomoći Tajvanu u vrednosti od 345 miliona dolara
Преузмите андроид апликацију.