Скоро пет милиона људи у Судану могло би да се суочи с глађу у неким деловима те ратом разорене земље у наредним месецима, упозорио је данас заменик генералног секретара за хуманитарна питања и координатор помоћи УН Мартин Грифитс.
Грифитс је у поруци датој Ројтерсу на увид рекао да акутни нивои глади подстакнути сукобом утичу на пољопривредну производњу, оштећење главне инфраструктуре и средстава за живот, поремећаје у трговинским токовима, превисоко повећање цена, препреке хуманитарном приступу и расељавање великих размера.
„Без хитне хуманитарне помоћи и приступа основним потребама скоро пет милиона људи би могло би да пати од катастрофалне несигурности хране у неким деловима земље у наредним месецима, истакао је Грифитс.
Рекао је да је вероватно да це се неки људи у западном и централом Дарфуру преселити у регионе у којима је ризик од глади повећан услед угрожене безбедности проузроковане ратом.
Прекогранична достава помоћи од Чада до Дарфура је „критична линија спаса, напоменуо је званичник УН.
Додао је да се процењује да скоро 730.000 деце широм Судана
пати од тешке акутне неухрањености, укључујући преко 240.000 деце у Дарфуру, јавља Ројтерс.
У Судану је 2023. избио рат између суданске војске и паравојних Снага за брзу подршку (Рапид Суппорт Форцес, РСФ), а УН су саопштиле да 25 милиона људи, односно око половине становништва те земље, захтева помоћ, док је осам милиона расељено.
САД тврде да су обе стране починиле ратне злочине.
Грифитс је напоменуо да је 71 одсто покушаја пружања хуманитарне помоћи осујећено због сукоба или намерног насиља над хуманитарним радницима и уништавањем опреме.
Преузмите андроид апликацију.