Нешто више од две године од почетка радова на реконструкцији зграде некадашњег Радничког универзитета, новосадска компанија “Вега ИТ” почела је са усељавањем првих тимова у нови пословни простор и тиме званично означила отварање зграде.
Након пожара који је захватио зграду Радничког универзитета, пуних 20 година нереновирани скелет зграде стајао је у самом центру Новог Сада, све док компанија “Вега ИТ” крајем 2020. није одлучила да га купи.
Министар одбране у Влади Србије Милош Вучевић обратио се присутнима уз речи да је је свако ко живи или је провео део живота у Новом Саду не може да нема сентимент према ономе што се дешавало са зградом Радничког универзитета.
-Не причам само о згради, као згради, него што је она симболисала и што симболисати. Пре свега, хтео бих да напоменем да смо дужни да не заборавимо Милицу Простран која је изгубила живот тог априла 2000. године, управо овде у том страшном пожару. Није само питање уништење простора, зграде већ да је уништен људски живот и многи људи су били повређени. То не смемо да дозволимо и те ствари не смеју да се понове. Да ли је могло брже, да ли требала пре да се изврши обнова, да се реши судбина ове зграде, остаје питање за сваког од нас. После неког времена, схватио сам да је за неке ствари потребно да се створе услови, да се појаве људи и економска ситуација или амбијент. Као што је ова зграда била симбол индустријализације, једног процеса, тако ће и верујем ова реконструисана зграда, суштински нова која припада ВЕГА ИТ бити симбол, не само компаније него ће имати и шири друштвени значај- рекао је министар војни.
– Ватрена стихија је веома брзо прогутала Раднички универзитет. Радови су трајали две године колико су и били захтеви да се ова зграда реконструише, да поприми садашње стање. Она је изузетно важна за Нови Сад, она је уједно и једна од симбола Новог Сада. Могуће да смо и предуго чекали, да тај костур који је до недавно био се промени, мењале су се разне власти. Мењали су се доносиоци разних одлука, који нису имали снаге да се ухвате у коштац са решавањем овог објекта. Ја сам поносан што сам био део екипе, тада је Милош Вучевић био градоначелник. Он је показао да има идеју, план и визију ову зграду, костур – симбол Новог Сада вратимо. Као и што сте рекли уложили сте преко 17 милиона евра, то је велики износ. Ми смо као Град уложили 11 милиона динара у уређење партера. Доказали смо да смо заједничким снагама вратили овај објекат на мапу Новог Сада и вратили му стари сјај. Овде ће и уметници моћи да излажу своја дела, нисте затворили простор. Доступан је за све грађане Новог Сада и шире. Ово је још један доказ развоја ИТ сектора у Новом Саду, имамо преко 900 компанија. Мислим да је добро да и ви имате конкуренцију. Запошљавамо преко 15.000 људи. Убеђен сам да ће овај објекат бити симбол знања и иновације – речи су градоначелника Новог Сада Милана Ђурића.
Суоснивач компаније ВЕГА ИТ, Владан Остојић, истакао је да је велика част да се обрати поводом званичног отварања зграде бившег Радничког универзитета, а данашњег седишта компаније Вега ИТ.
-Пре 23 године Саша Поповић и ја, као будући оснивачи Вега ИТ, тадашњи студенти ФТН-а, гледали смо из студентског дома који се налази неколико стотина метара одавде сведочили страшном пожару који се одвијао на последњим спратовима ове зграде. Последњих 20 година заједно са нашим суграђанима били смо сведоци даљег пропадања овог некадашњег симбола Новог Сада. Након 23 године, нама је припала част да рестаурирамо овај објекат, да га реконструишемо и да му вратимо некадашњи значај. Пре две године почели смо са реконструкцијом користећи најмодерније технике градње и најмодерније материјале. Након 23 године овај објекат је опет постао симбол учења и иновација у Новом Саду. У овај објекат планирамо да уселимо 550 наших колега, који ће радити на развоју најмодернијих софтверских решења који се користе широм света у областима медицине, банкарства, туризма, трговине… Осим иновацијама, наша идеја од самог почетка јесте да у овој згради организујемо и културна дешавања које ће бити отворене за све грађане Новог Сада- рекао је Остојић.
Bivša industrijska ulica, a danas jedna od najpoželjnijih za stanovanje: Radnička (FOTO/VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.