Spekuliše da će sledeća premijerka biti Đorđa Meloni, šefica desničarske stranke Braća Italije.
Italijanska vlada nacionalnog jedinstva složno je uskratila podršku na glasanju o poverenju premijeru i Mario Dragi je preko noći prešao put od Super Marija, spasioca evra, do naslova „Dragi – žrtva rata u Ukrajini”.
Promena imidža u štampi premijera Italije i bivšeg bankara inspirisana je njegovim izuzetnim zalaganjem u oblikovanju oštrog odgovora Zapada prema Rusiji zbog rata u Ukrajini.
Dragi je u još sredu bio odlučan da nastavi mandat, koji je prethodno hteo da prekine ostavkom jer koalicioni partner Pet zvezdica nije podržao vladin paket ekonomske pomoći građanima. Očekivao je da će ga ostale partije u četvrtak podržati novim paktom poverenja, ali tada nije znao za ručak u Vili „Grande”, nakon kojeg tri glavna partnera nisu želela da obnove savez.
Leđa su mu okrenuli, osim Pet zvezdica, krajnje desničarska Liga, pod čuvenim antimigracionistom Mateom Salvinijem, i partija desnog centra Napred, Italija neprevaziđenog Silvija Berluskonija (svojevremeno je Putinu poklonio svilenu posteljinu s dezenom svog nasmejanog portreta).
Upravo će ove partije, uz Braću Italije, imati najviše koristi od trenutnih političkih prilika, za čiji nastanak im je lepo poslužila kriza izazvana ratom. Već se spekuliše da će sledeća premijerka biti Đorđa Meloni, šefica desničarske stranke Braća Italije.
Melonijeva nije zabola nož u leđa Dragiju jer nije bila deo vlade nacionalnog jedinstva, ali je sa strane tokom minule nedelje najglasnije navijala za vanredne izbore.
Berluskonijev tim pobedio je Dragijevu ekipu, „sudija” Serđo Matarela svirao je kraj uz verovatno raspisivanje prevremenih izbora u oktobru, a Đorđa Meloni, kao vatrena navijačica, mogla bi, naravno uz prirodne partnere – stranke Liga i Napred, Italija – da formira buduću koaliciju.
U ovaj scenario, koji i ne mora biti toliko dalek, s prvom ženom na čelu zemlje koju daje desnica, zagledan je bio neprikosnoveni premijer dok je gledao u suton ispred svoje vile „Grande”.
Harizmatični Toni Seril, koji u filmu „Loro” glumi Berluskonija, u sličnom ambijentu raskošnog zdanja na obali mora, gde pravi raskalašne zabave i kuje plan kako da obnovi političku dominaciju, kaže: „Ja sam Italija”.
Ova zemlja bi ove godine mogla dobiti 68. vladu od Drugog svetskog rata, što su odavno prestali da broje Italijani, koji se već zabrajaju da će Kavalijere (Vitez) s najdužim premijerskim stažom u posleratnoj Italiji povesti i četvrtu vladu – makar iz senke.
Dragijevo „pogubljenje” nakon svega godinu i po u kabinetu dosadno je i briselskom portalu „Politiko”, u odnosu na to kako ga je, kao ribu, „tranžirala” desnica i kako je maratonski sastanak u luksuznoj Berluskonijevoj vili okrenuo kurs Italije ka neplaniranim izborima.
Njegov prijatelj Mateo Salvini najbolje pliva u krizama poput ove – pandemija, rastući ekonomski troškovi, energetska kriza pogoršana ratom.
Prate ga i neki od najmoćnijih italijanskih političara, koji su se užarenog popodneva u Rimu okupili u hladu vile u jednoj od najekskluzivnijih gradskih četvrti, u ulici koja uz istorijske spomenike i katakombe vodi iz prestonice ka krajevima drevnog carstva. Pojeli su sabljarku kod domaćina Vile „Grande” i odlučili da zbace vladu.
Dan kasnije zaverenici su povukli podršku premijeru, a Dragi nije imao kud nego u predsedničku palatu da preda ostavku. „Politiko”, opisujući ovaj događaj, dodaje da je ručak kod Berluskonija problem i za Evropsku uniju u času kad Centralna banka pokušava da spreči nadolazeću recesiju, balansirajući potrebu za obuzdavanjem inflacije s rizicima eksplozije nove dužničke krize.
Briselski portal pita se ujedno i znaju li italijanski desničari šta su uradili, navodeći tim povodom reči ministra spoljnih poslova, a bivšeg pripadnika Pet zvezdica, Luiđija di Maja, koji je rekao da se koalicione stranke igraju budućnošću italijanskog naroda ne misleći na posledice svog tragičnog izbora.
Sam Berluskoni (85) objasnio je da je cilj sastanka u njegovom domu, gde živi s tridesetdvogodišnjom devojkom, bio da razgovaraju o „neobjašnjivom i zabrinjavajućem ponašanju” Pet zvezdica, koje je izazvalo krizu.
Izvor za briselski portal kaže da je u vili, osim Dragijeve sudbine, na meniju ispisan i izborni program u 20 tačaka, koji uključuje poreske reforme, pravosuđe, penzije, borbu protiv ilegalne migracije.
Makron: Mario Dragi je pouzdan partner i prijatelj Francuske
Preuzmite android aplikaciju.