Početna > Život i stil
Život i stil

Ulje šargarepe, za sunčanje, akne, protiv bora, pomaže kod problema sa kožom

U nastavku ćemo objasniti zašto je šargarepa tako dobra za naše telo i kako da koristimo ulje šargarepe da bismo iskoristili sve njegove prednosti.
Foto: Pixabay/congerdesign

U letnjim mesecima posebno često možemo videti članke o ulju od šargarepe. Dobro je poznato da je čest sastojak mnogih krema za sunčanje i ubrzanog tamnjenja.

Šargarepa je toliko popularna prvenstveno zbog karotenoida, koji su odgovorni za stvaranje pigmenata u povrću, ali i u ljudskoj koži.

Ulje šargarepe se može proizvoditi kao eterično ulje šargarepe, macerat šargarepe i ulje korena, ulje semena šargarepe. U nastavku ćemo objasniti zašto je šargarepa tako dobra za naše telo i kako da koristimo ulje šargarepe da bismo iskoristili sve njegove prednosti.

Vitamini i beta-karoten u šargarepi

Šargarepa je najpoznatija kao povrće koje je dobro za zdravlje naših očiju. Pored toga, štiti naše srce i mozak i pomaže u borbi protiv različitih vrsta raka.

Pored najpoznatije narandžaste šargarepe, tu su i ljubičasta, žuta, crna i crvena šargarepa. Sastav šargarepe je izuzetno pogodan za naše telo. Šargarepa je prvenstveno bogata beta-karotenom, metaboličkim prethodnikom vitamina A, koji je dobio ime po ovom povrću. Jedna šargarepa, pokazalo se, sadrži 407% dnevne preporučene doze beta-karotena za naše telo. Ovaj antioksidans je odgovoran za jačanje imuniteta i štiti nas od infekcija, bolesti i tumora. Pored beta-karotena, različite vrste šargarepe mogu sadržati i druge karotenoide kao što su likopen i lutein. Ulje šargarepe sadrži visok nivo beta-karotena i vitamina. Vitamini u ulju šargarepe su vitamin A, vitamin K, vitamin C i vitamini B grupe kao što su folna kiselina (B9), biotin i tiamin. Takođe sadrži kalcijum, magnezijum, gvožđe, cink i druge fitokemikalije. Takođe je bogat biljnim vlaknima, što ga čini odličnom hranom za poboljšanje varenja.

Evo još nekih korisnih svojstava ovog narandžastog povrća:
  • smanjuje rizik od bolesti vida
  • smanjuje rizik od glaukoma i katarakte
  • poboljšava vid
  • smanjuje miopiju
  • smanjuje šanse za dobijanje raka pluća 
  • štiti srce
  • štiti mozak i nerve
  • zaustavlja dijareju
  • pomaže kod anemije
  • ima antiinflamatorno dejstvo
  • podstiče tamnjenje kože
Ulje semena šargarepe

Ulje šargarepe može se napraviti od semenki koje su bogate proteinima, vlaknima i ugljenim hidratima. Seme šargarepe sadrži dosta kalijuma, magnezijuma i kalcijuma, kao i eterično ulje. Osim toga, semenke od kojih se pravi ulje šargarepe sadrže sterole koji se koriste u borbi protiv holesterola, triterpene koji smanjuju rizik od nastanka tumora i fenolne antioksidante koji pomažu u zdravlju varenja i oporavku ćelija. Ulje semena šargarepe se obično koristi za pojačano lučenje želudačne kiseline, nadimanje i bolove u stomaku, kao i za bolove u bešici i bubrezima. Od semena šargarepe se može napraviti bazno ulje šargarepe koje je veoma skupo i dobija se hladnim ceđenjem semena i sadrži oko 40% etarskog ulja, što je izuzetno visok procenat. Ova vrsta baznog ulja se može koristiti u proizvodima za sunčanje i posle sunčanja jer je veoma dobro za lečenje opekotina i za negu masne kože. Takođe je odličan za borbu protiv bubuljica i akni. Bazno ulje šargarepe pokazalo se uspešnim u borbi protiv tamnih krugova ispod očiju. Osim baznog ulja, od semena se može praviti i eterično ulje šargarepe, koje se dobija parnom destilacijom semena. Može se koristiti oralno i kao takav pozitivno utiče na funkciju jetre i bubrega i pomaže u snižavanju holesterola. Ako se nanese na kožu, stimuliše regeneraciju kože, blagotvorno deluje na rane i deluje protivupalno. Odličan je za upotrebu kod opekotina i problema sa cirkulacijom. Koristan je i za osobe koje pate od dermatitisa i za negu zrele kože sklone ekcemima.

Ulje korena šargarepe

Macerat šargarepe se najčešće pravi od korena šargarepe, koji se dobija tako što se biljka na određeno vreme namače u drugom biljnom ulju. Proces maceracije zahteva svetlost i toplotu, a najbolje je koristiti stabilna hladno ceđena ulja. Preporučujemo maslinovo, suncokretovo, bademovo i kokosovo ulje, koje se ne kvare brzo. Na tržištu ćete najčešće naći macerat šargarepe u suncokretovom ulju. Ovaj proizvod je bogat beta-karotenom, vitaminima A i E i provitaminom A.

Promenite nijansu kose na prirodan način

Preuzmite android aplikaciju.