Свака врста историје је дискурс за себе. Штавише, када се говори о историји уметности, дискурси као да изузетно цветају један за другим.
Историја уличне уметности настала је означавањем или урезивањем имена на јавној својини. Уметници графита 1970 -их и 1980 -их почели су да инспиришу људе попут Кита Херинга, који је цртао кредом у подземном систему метроа у Њујорку пре него што се истакао у свету уметности.
Крајем 20. века и почетком 21. века, улична уметност је еволуирала у сложене интердисциплинарне облике уметничког изражавања.
Од графита, шаблона, графика и мурала, преко великих слика и пројеката уметничке сарадње, до уличних инсталација, као и перформативне и видео уметности.
Мурал или зидно сликарство означава монументалну композицију урађену на зиду, таваници или некој другој великој перманентној зиданој површини и представља њен интегрални део.
Ова уметничка композиција у себи обједињава опште елементе слике, као и елементе архитектуре.
Мурали представљају најстарији облик сликарства. Настали су у време палеолита, а најпознатији примери праисторијског зидног сликарства налазе се у пећинама Ласко (Француска) и Алтамира (Шпанија).
Муралима се најчешће осликавају фасаде зграда или велике зидне површине унутар просторија (ауле, степеништа и сл). Етимолошки термин „мурал“ потиче од латинске речи murus – зид или muralis – зидни.
Са обзиром на велику популарност и масовност овог вида уметничког изражавања, савремени мурали најчешће се осликавају ауто-лаковима, фасадним бојама, маркерима и другим сличним, лако доступним и релативно јефтиним материјалима.
Мурали чине један део богатства Новог Сада, многобројне улице и квартови украшени су овим невероватним уметничким делима.
Протеклих пар месеци бавили смо се различитим муралима. Захваљујући инспирацији врхунских уметника широм света, наши суграђани имају прилику да уживају у привлачној уметности нашег града.
Са боемског мурала „Српска Атина“ нас свакодневно посматрају великани Светозар Милетић, Ђура Даничић, Јован Јовановић Змај, Коста Трифковић, Лаза Костић, као и чувена Марија Трандафил са Милицом Стојадиновић Српкињом.
Ентузијастичан мурал „Keep Growing“ говори о наставку раста, јер у задњих пар година Град Нови Сад расте као центар културног и уметничког живота.
Мурал посвећен великану Михајлу Пупину осликан је оквиру Дана америчке културе, у знак вечног сећања и захвалности.
Симболичан мурал „Дечак са јабуком“ шаље оптимистичну поруку – развој планете Земље.
Аутентичан мурал „Hot mess“ одише урбаном креативношћу.
Борбени мурал „Бели тигар“ посвећен је Настасји Недимовић, некадашњој ватерполо репрезентативки и судији која је била оболела од рака коштане сржи.
Мурал у част Алексеју Покушевском осликан је симболично у кварту Лимана 2, где је кошаркаш одрастао и направио своје прве кошаркашке кораке.
Романтичан мурал љубави шаље емотивну поруку свим пролазницима.
Мурал где „Ерос и Алкиона“ воде неми дијалог на фасади код Београдског кеја.
Драмски мурал на згради Новосадског позоришта настао је у част свим глумцима који имају специфичну тежину задатка.
Улична уметност претрпела је трновит пут док није ушла у срж савремене уметности. Град Нови Сад свакодневно улаже много труда у свој напредак, због чега је са правом понео титулу Европске престонице културе и младих.
Преузмите андроид апликацију.