Početna > Novi Sad

Moja ulica Novi Sad

Ulica priča priču: Bate Brkića (FOTO/VIDEO)

Jedna od centralnih ulica na Novom naselju u Novom Sadu je ulica Bate Brkića. Svoj naziv ova ulica duguje Jovanu Bati Brkiću, prvoborcu NOR-a i članu Okružnog komiteta SKOJ-a za Južnu Bačku, tragično nastradalom tokom Drugog svetskog rata.

Iako je veliki broj ulica u Novom Sadu početkom ’90-tih godina dobio nove nazive, koji nemaju veze sa socijalističkim uređenjem bivše države, ova ulica je istrajala. Po tome je jedna od retkih koja je zadržala svoj naziv iz doba SFRJ sve do današnjih dana.

Svoj postanak, sa druge strane, ova ulica duguje planu gradskih urbanista da se krene sa modernom gradnjom i transformacijom Novog Sada u moderan kulturni, ekonomski i administrativni centar.

S tim u vezi, treba istaći da su prve zgrade na Novom naselju nikle upravo u ulici Bate Brkića, na brojevima od 18 do 26. Moderne višespratnice, građene prema (tada) najsavremenijim metodama gradnje imaće 8 spartova i biće veoma dugačke. Kako se od samog početka sve planski radilo, u prizemlju su ostavljeni lokali za zanatlije, trgovce, ugostielje… Jednom rečju, za sve ono što bi jednom modernom naselju trebalo za komforan život injih stanovnika.

Upravo u jednom od lokala u ovoj ulici nalazi se i muški frizerski salon „Mile“, jedan od, ako ne i najstariji muški frizerski salon u ovom delu grada.

Generacije muških glava su upravo u ovom salonu oblikovale svoje frizure, a nekima od njih je prvo šišanje bilo kod Mileta. Frizerski salon i danas radi, u podmlađenom sastavu.

Malo dalje, još od davne 1984. godine, nalazi se picerija „Alo“, prava atrakcija u vreme kada je počela sa radom.

Koliko je jedinstven koncept kafića – picerije bio ’80-tih godina prošlog veka, najbolje govori podatak da su u ovaj lokal navraćali ljudi iz celog Novog Sada. Danas zvuči neverovatno, ali odlazak u „Alo“ bio je ekvivalentan današnjem izlasku u neki klub. Slušao se Nenj Njave, pijuckalo se pivo, Jelen ili BIP i pazilo da budeš viđen i primećen. I ovaj lokal još uvek radi, doduše sa mnogo manjom posećenošću neko pre, ali ne da se.

Sa druge strane ulice, dugo godina se nalazila velika zelena površina, a danas se nalaze vrtić „Guliver“ i ŠOSO Milan Petrović.

Vrtić Guliver je sagrađen i otvoren 2008. godine, poseduje 12 jaslenih grupa, 18 vrtićkih grupa i dve poludnevne grupe. Ukupno 32 grupe. Ogromno dvorište podeljeno je u više sektora, a kako vaspitačice iz ove ustanove kažu, svaka stvar u dvorištu je izuzetno korisna za dečiji razvoj.

Na susednoj parceli, 2011. godine završena je izgradnja ogranka OŠSO „Milan Petrović“, škole za obrazovanje i vaspitanje dece i odraslih sa svim vrstama smetnji u razvoju, tokom čitavog njihovog života.

U ovom objektu vrši se trogodišnje i četvorogodišnje obrazovanje odraslih za sticanje dodatnih znanja i veština, stručno osposobljavanje, prekvalifikacije i dokvalifikacije, nalazi se dom učenika, dnevni boravak za decu i mlade sa smetnjama u razvoju, dnevni boravak za odrasle i starije korisnike sa teškoćama.

Osim toga, ova škola nudi klimatski i rehabilitacioni oporavak za korisnike dnevnog boravka, kao i dodatnu podršku za upotrebu prilagođenih nastavnih sredstava i asistivne tehnologije, učenje na daljinu (organizovanje podrške deci u slučaju dužeg bolničkog lečenja), prevoz dece i omladine sa smetnjama u razvoju sa asistencijom, servis za pružanje usluge pomoć u kući za decu i mlade sa smetnjama u razvoju, dodatnu podršku defektologa, logopeda i specijalnog pedagoga deci u predškolskoj ustanovi, usluge podrške za samostalni život, kao i savetodavno-terapijske i socijalno-edukativne usluge.

U Nastavku ulice nalazi se ogranak Gerontološkog centra „Novi Sad“ – Dom Novo naselje.

Objekat doma je građen u više faza, u periodu od 1986. do 1989. godine. U toku 2013. godine izvršena je adaptacija četvrtog sprata doma, a 2017. godine otvoreno je 14 novih garsonjera stacionarnog tipa.
Ovaj objekat pruža usluge smeštaja u luskuznim i komfornim jednokrevetnim garsonjerama, dvokrevetnim garsonjerama, sobama i stacionaru. Korisnicima je omogućena dvadesetčevoročasovna nega i nadžor, veća privatnost, mir i autonomija za vreme boravka u domu.

Za ulicu Vate Brkića možemo reći da danas doživljava preporod.

Naime, sredinom 2019. godine završeni su radovi na produžetku ove ulice, u delu od raskrsnice sa Bulevarom Jovana Dučića do Futoškog puta.

Novoizgrađena saobraćajnica spada u primarnu mrežu gradskih saobraćajnica, sada ima dve kolovozne sa po dve saobraćajne trake po smeru, razdelno ostrvo, pešačke i biciklističke staze, parking sa otvorima za drveće i zeleni pojas.

Pored radova na putnoj infrastrukturi, izvedeni su i radovi na izgradnji vodovodne i kanalizacione mreže, kao i postavljanje novog javnog osvetljenja.

Ovim radovima kompletno je promenjen izgled Novog naselja, Satelita i Tozinovca. Kako je za napredak i razvoj uvek potrebno podneti određene „žrtve“, ovaj put su prizemne kuće tzv. Malog Satelita bile te koje su „zalegle“.

Uz novi deo ulice Bate Brkića već su nikle i useljene moderne višespratnice, koje sada sa starim zgradama na Satelitu prave pravi kontrast između novog i starog.

Koliko god novi deo ulice predstavljao bolju saobraćajnicu i infrastrukturu, starosedeoci Novog naselja će reći kako je nekada bilo mirnije, jer nije bilo toliko automobila koji sada tutnje ovom ulicom. Ali, to je valjda cena progresa.

Tekst o ovoj ulici ćemo završiti časnim pomenom velike vrbe, koja se ranije nalazila u ovoj ulici, odmah preko puta vrtića „Guliver“, a koje se pod teretom godina slomilo.

Foto: Gradske info

Naime, pripremajući se za pisanje ovog teksta i šetajući ulicom Bate Brkića primetili smo da se iz panja uzdiže podmladak slomljenog drveta vrbe. Na neki način to je i simbol preporoda ne samo ove ulice, već i Novog naselja, gde sada dolazi do smene generacija, kada se deca prvobitnih stanovnika vraćaju da ponovo žive u kraju iz kojeg su potekli.

Ulica priča priču: Trg Marije Trandafil (FOTO/VIDEO)

 

Preuzmite android aplikaciju.