Početna > Moja ulica

Moja ulica Novi Sad

Ulica priča priču: Ulica Blagoja Parovića

Da li znate kakve veze imaju Blagoje Parović i Džon Lenon? Odmah biste rekli „Apsolutno nikakve!“, osim ako znate za događaj iz 2001. godine.
Foto: Gradske info

Naime, tada su ondašnje gradske vlasti odlučile da naziv ulice koja je do tada nosila ime po španskom borcu, zamene liverpulskim rokerom.

Malo je reći da je ovakva odluka odmah naišla na otpor stanovnika ove ulice, pretežo naseljene penzionisanim vojnim licima, te je odmah usledio pravi mali rat izeđu lokalaca i gradskih vlasti.

Takva odluka neće proći!

Za borbu protiv nadležnih koji su došli da postave tablu sa novim nazivom ulice pojedni stanari su se odlučili za motke, a drugi za enciklopediju.

I jedna i druga grupa vremešnih stanara bila je  čvrsto rešena da vlastima objasni ko je bio Blagoje Parović i da takva odluka neće proći.

Foto: Gradske info

Nove table su odmah nakon što su postavljene skinute od strane građana, a gradske vlasti su nemajući kud, na jednom od narednih zasedanja povukle svoju odluku o preimenovanju ulice Blagoja Parovića, te se ona i danas nalazi na Limanu 2.

Od obućara do političkog komesara

Sam Blagoje Parović je bio gotovo jednako kontroverzna ličnost kao i Lenon, samo u svom krugu delovanja. Naime, ovaj po zanimanju obućar, bio je istaknuti komunistički revolucionar, član Politbiroa CK KPJ i učesnik Španskog građanskog rata.

Foto: Gradske info

Sa pozicije člana Politbiroa ga je smenila Kominterna u januaru 1936. godine. Razlog smene bila je afera sa zvaničnicom Sovjetske ambasade u Budimpešti, koja se smatrala za kršenje konspirativnih pravila kako partije, tako i ambasade.

Godine 1937. otišao je u Španiju, kao predstavnik CK KPJ pri CK KP Španije. Njegovom inicijativom formiran je bataljon „Đuro Đaković“, sastavljen od dobrovoljaca iz Jugoslavije.

Foto: Gradske info

U ofanzivi republikanaca kod Brunete postavljen je za političkog komesara 13. internacionalne (francuske) brigade. Poginuo je 6. jula 1937. godine u borbi protiv španskih fašista kod Viljanueve de la Kanjade.

Nikada ništa nije dokazano

Jedna od kontroverzi vezana za Parovića su i okolnosti njegove pogibije na ratištu u Španiji, kao i umešanost Josipa Broza Tita.

Foto: Gradske info

Ove fantastičnije teorije zavere predstavljaju Josipa Broza Tita kao glavnog krivca za smrt Parovića, jer ga je navodno smatrao za najvećeg rivala u preuzimanju rukovodstva partije. Nikada ništa nije dokazano.

Preuzmite android aplikaciju.