Крајем јануара месеца, као и сваке године, донет је Програм коришћења средстава Буџетског фонда за заштиту животне средине Града Новог Сада за текућу годину. Програмом за 2022. године предвиђена су средства у рекордном износу од 419.810.000 динара, а којим ће се финансирати чак 27 програмских активности.
Ово је само потврда тезе да Нови Сад жели да остане зелени град и да је фокус свакако и заштита животне средине.
Надлежна за спровођење свих активности је Градска управа за заштиту животне средине.
У оквиру Програма, предвиђено је праћење квалитета ваздуха на територији Града и примењивање мере за унапређење његовог квалитета, за шта ће бити издвојено 8.500.000 динара. Такође, пратиће се и прогнозираће се аерополен у ваздуху, што је од великог значаја за велики део грађана са овим тегобама, а за шта је предвиђен износ од 1.200.000 динара.
У још већем износу него претходне године, улагањем 20.000.000 динара, спроводиће се и програмска активност Подстицања коришћења бицикла као еколошки прихватљивог транспорта, односно давање субвенција грађанима за куповину новог бицикла.
Ово свакако говори о решености града да се повећа квалитет ваздуха у граду, али истовремено и растерети саобраћај и побољша физичко здравље грађана.
Као део реализације Регионалног плана управљања отпадом за Град Нови Сад и општине Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Жабаљ, Србобран, Темерин и Врбас, приступа се ове године реализацији чак три мере из овог плана, а на територији нашег града.
Пре свега, у овој години се приступа изради катастра подземних контејнера за примарну сепарацију отпада, за шта ће бити издвојено 5.000.000 динара, као и набавка и постављање контејнера за примарну сепарацију отпада (стакло, папир, ..) за шта ће бити издвојено 20.000.000 динара, а полазећи од чињенице да је примарна сепарација један од најважнијих предуслова за успостављање одрживог система управљања отпадом.
Као трећа мера у том циљу, предвиђена је и израда студије за дефинисање локација за два рециклажна дворишта за сакупљање и фракцију посебних токова отпада и кабастог отпада, за шта ће се издвојити 3.000.000 динара.
Нове активности у овој години биће и израда студија за развој система одвојеног сакупљања отпада од хране, а у складу са савремним принципима управљања отпадом, за шта ће бити издвојено 4.000.000 динара
Иако је прошле године у нашем граду отворено компостно поље за третман зеленог отпада, као прво такво у Републици Србији, ове године ће се приступити његовој доградњи.
Наиме, у циљу повећања ефикасности управљања зеленим отпадом чиме би се обухватио целокупан зелени отпад са територије читавог града, капацитети компостног поља ће ове године бити проширени за 100%, односно са површине од 5.000m² на површину од 10.000m².
У ту сврху биће уложено 35.000.000 динара.
Као и прошле године, реализоваће се активности чишћења и санирања површина јавне намене, и уклањање дивљих депонија, за шта се издваја 20.000.000 динара. Такође, предвиђено је и улагање износа од 19.980.000 динара, као наставак уговорних обавеза из прошле године, по уговору за набавку машине за уситњавање зеленог отпада, тзв. „дробилице“.
Ове године ће се пратити еколошки и хемијски статус вода на територији Града, за шта ће бити издвојен већи износ него претходне године, 1.200.000 динара.
Имајући у виду значај паркова, а како би се омогућило да грађани своје слободно време проводе у њима, приступа се изради пројектно- техничке документације за реконструкцију, уређење и опремање Универзитетског парка, са техничком контролом, чиме се започињу активности на уређењу овог парка, а за шта је предвиђено 6.500.000 динара.
Поред Универзитетског парка, планира се још једна нова парковска површина, поред СПЕНС-а. У сврху израде пројектно – техничке документације уређења и опремања парка крај СПЕНС-а издвојиће се исти износ, од 6.500.000 динара.
Као наставак реализације активности на изградњи велелепног комплекса Ботаничке баште у подграђу Петроварадинске тврђаве, ове године ће се у ту сврху уложити износ од 20.400.000 динара.
Поред ових најзначанијих пројеката, којима град добија нове парковксе површине, не треба занемарити ни средства које ће ове године бити уложена у сврху: очувања и унапређења постојећих зелених површина на територији града (125.200.000 динара), активности усмерене ка заштити природних добара за које је акт о заштити донела Скупштина Града Новог Сада (20.000.000), као и наставак активности ка успостављању базе података за катастар зеленила Града Новог Сада (5.000.000 динара).
Праћење нивоа буке и ове године је остало у фокусу Града, али кроз већи ниво средстава који се улаже у ову сврху, чак 600.000 динара.
У оквиру ове мере, битно је поменути и савремене методе у које је град започео улагања прошле године, а које су усмерене ка изради стратешких карата буке са развојем смарт система за мониторинг буке.
Наиме, како се и наводи у Програму, овим активностима ће се омогућити праћење распореда и динамике буке у животној средини на 15 локација у Новом Саду, а као крајњи циљ ових активности јесте успостављање система који у реалном времену даје податке о рапореду и динамици буке у Граду Новом Саду. За ове врло похвалне активности, за које ће надамо се допринети смањењу буке на нивоу града, издвојиће се укупно 36.488.000 динара.
Град и Градска управа за заштиту животне средине спроводиће и активности у циљу информисања, едукације, промоције и популаризације заштите животне средине.
Поред израде публикација, учешћа на сајмовима заштите живптне средине, суфинансирања пројеката у сврху заштите животне средине, треба поменути и новину.
Ове године приступиће се изради апликације у којој ће бити представљени паркови нашег града, са својим природним и створеним вредностима, а све у циљу приближавања зелених површина нашим грађанима.
Преузмите андроид апликацију.