Kuhinja je sastavni deo kulture jednog naroda, ali ulična hrana je ono što joj daje na posebnosti.
Sastavni deo svakog putovanja čini i gastronomija te zemlje. Posebno zanimljivo, a i ekonomično, može biti upoznavanje ulične hrane. Jer, kako najbolje upoznati nove sredine ako ne probamo ono što stanovnici te zemlje svakodnevno jedu.
Ulična hrana je u modernom društvu zauzela posebno mesto. U nedostatku vremena za pripremanje obroka, ulična hrana je za većinu domaćeg stanovništva postala mesto svakodnevnog ručavanja.
Popularnost ulične hrane je svakako porasla zahvaljujući i influeserima koji putujući kroz različite zemlje, preko društvenih mreža nam pružaju mogućnost upoznavanja sa različitim kulturama.
Meksiko
Ova srednjeamerička država je postala sinonim za najbolju uličnu hranu. SAD, a u poslednje vreme i Evropa, postali su preplavljeni restoranima sa meksičkom kuhinjom.
Kada šetate Meksiko Sitijem oko 10 časova, prisustvovaćete neverovatnom prizoru. Šetališta se pretvaraju u pravu malu pijacu ukusa. Naravno, popodne većinu toga nećete zateći tu.
Izdvojiti jedan specijalitet tipičan za Meksiko je jako teško. Od burita, enčilade, specijaliteta od ribe i to sve u vidu ulične hrane.
Ali, ovde ćemo istaći tortilju, kao osnovu većine meksičkih jela. I to tortilju od plavog kukuruza koji je tipičan za ovo podneblje. Mi vam preporučujemo osnovu, koju su još Maje i Asteci koristili u svojoj kuhinji, a vi izaberite priloge.
SAD
Kolica sa hot dogom u velikim američkim gradovima su svakodnevnica i omiljena mesta kako turistima tako i poslom preokupiranim amerikancima.
Nemački imigranti su u SAD doneli i prilagodili ovu, mnogima omiljenu hranu. Zanimljivo je da su u 19. veku kobasice „za poneti“ ili frankfurter, kako su se prvobitno zvale, služile pored hleba, a da se ne bi opekli, kupci su dobijali rukavicu.
Međutim, ovo se ispostavilo kao neekonomično pa su krenuli da poslužuju kobasice servirane u kifli.
Hot dog se danas najčešće sprema sa kobasicom ili viršlom, uz dodatak nezaobilaznog senfa, kečapa, a često i salata. Međutim, tradicija kaže: kifla, kobasica i senf – dovoljno za jednostavan, a ukusan obrok.
Italija
Pisati o pici ili pastama u Italiji, suvišno je. Ako vam se ukaže prilika i budete na jugu ove zemlje, uživajte u mešavini italijanske i arapske kuhinje. Sicilija je u jednom istorijskom periodu bila pod uticajem Arapa i to se, pored arhitekture, može osetiti i u izvrsnom bogatstvu ukusa.
Aranćini, kako samo ime kaže „male narandže“, su kuglice pirinča, nadevene i zapečene u dubokom ulju.
Ovo jelo je veoma važno za sicilijance i ono ga posebno konzumiraju 13. decembra na dan Svete Lucije kada se ne jede hleb, u znak sećanja na 1646. godinu kada je vladala velika glad u ovom području i kada su stanovnici spašeni dobijanjem pomoći u vidu pirinča.
Najčešće ćete na ulicama Palerma, Sirakuze i ostalih sicilijanskih gradova sresti aranćine sa nadevom od paradajz sosa i mlevenog mesa, ali i sa mocarelom ili pečurkama. Za one sa malo istančanijim ukusom, aranćini sa pistaćima.
Češka
Trdelnik je toliko poznat danas da se može videti na ulicama širom sveta kao posebna atrakcija zbog svog načina pravljenja.
Naziv je dobio kao direktna asocijacija na način pravljenja, a u suštini opisuje upotrebu drvenog štapa prilikom korišćenja prediva.
Testo se navije oko štapa i peče na direktnoj vatri sve dok ne dobije lepu zlatno-braon boju. Kada se ispeče pospe se šećerom ili cimetom. Međutim, tu nije kraj. Šupljinu ove poslastice možete nafilovati čokoladom, šlagom, sladoledom.
Maroko
Ova afrička zemlja je raj za sladokusce, posebno one koji vole da istražuju uličnu hranu. Iako je Maroko daleko poznatiji po tažinu, jelu koje se sprema u zemljanoj posudi, ovaj put smo izabrali pravu uličnu hranu.
Sfenj ili kako ih turisti zovu, marokanske krofnice, je testo prženo u dubokom ulju, u obliku prstena, bez mleka ili putera. U Maroku se jedu najčešće za doručak i to prelivene sladom dobijenim od šećerne trske. Slatke krofnice pored šolje čaja ili kafe, idealno za početak dana.
Ukoliko vas pored hrane interesuju i ostale zanimljivosti iz raznih krajeva sveta, možete pročitati OVDE.
Preuzmite android aplikaciju.