Ukrajinske izbeglice stižu svakodnevno u SAD a prema njihovim podacima, najbrži put do Amerike je avionom do Meksika i ulazak preko meksičko-američke granice.
Labava koalicija dobrovoljaca uglavnom iz slovenskih crkava u SAD daje uputstva stotinama izbeglica svaki dan sa aerodroma u meksičkom graničnom gradu Tihuani za hotele, crkve i smeštaj gde čekaju od dva do četiri dana da ih američki zvaničnici prime i dobiju dozvolu ulaska iz humanitarnih razloga.
Za manje od dve nedelje dobrovoljci su u saradnji sa američkim i meksičkim zvaničnicima izgradili vrlo efikasnu mrežu koja se stalno širi za obezbeđivanje hrane, prevoza, smeštaja.
Dobrovoljci koji nose plavo-žute značke u znaku ukrajinske zastave nemaju grupno ime ili vođu, počeli su na internetu sastavljanje spiska čekanja na blokovima a kasnije su se prebacili na posebnu mobilnu aplikaciju.
Ukrajincima koji dođu u Meksiko i tu privremeno budu smešteni preporučuje se da se prijave na američki granični prelaz kako se približava njihov broj.
Oko 200 do 300 Ukrajinaca primano je dnevno na graničnom prelazu San Isidro ove nedelje, dok još stotine stižu u Tihuanu, prema podacima dobrovoljaca koji su upućeni o podacima spiskova za čekanje.
U utorak je čekalo 973 porodice ili odraslih pojedinaca.
Američki zvaničnici rekli su da ovim humanitarnim aktivistima da nameravaju da prime oko 550 Ukrajinaca dnevno a procesuiranje se premešta na obližnji granični prelaz koji je privremeno zatvoren za javnost. Rečeno je da su prošireni kapaciteti u San Dijegu da bi se suočili sa humanitarnim slučajevima.
Administracija predsednika Džoa Bajdena navela je da će primiti do 100.000 Ukrajinaca, ali je put preko Meksika je jedini gde se uočavaju veći brojevi izbeglica koje stižu u SAD. Ima malo zakazivanja u američkim konzulatima u Evropi i premeštaj izbeglica traje dugo.
Američka administracija je odredila granicu od 125.000 izbeglica u 12-mesečnom periodu koji se završava 30. septembra ali je do 31. marta primljeno samo 8.758, uključujući 704 Ukrajinca. Prošle godine odobrena granica za prijem izbeglica je bila 62.500 a primljeno je samo 11.411, uključujući 803 Ukrajinca.
SAD su odobrile dodatni dolazak više od 76.000 Avganistanaca preko svojih aerodroma kao odgovor na odlazak američkih trupa iz zemlje prošle godine, ali ništa slično se ne priprema za Ukrajince, navodi agencija AP.
Američka administracija se priprema za prijem mnogo većeg broja azilanata kada budu ukinuta ograničenja za sve nacionalnosti (vezano za pandemiju), 23. maja. Od marta 2020. SAD primenjuju odredbu zakona o javnom zdravlju kojim se suspenduje pravo na traženje azila.
Han: Ukrajini nakon rata s Rusijom biće potreban Maršalov plan
Preuzmite android aplikaciju.