Ukrajina čini sve da oporavi svoj državni budžet i sada planira i da propiše minimalne izvozne cene žitarica. Još nije određen tačan iznos, ali se očekuje da će ograničenja stupiti na snagu već od septembra.
Izvoz im je ove sezone već doneo 10 milijardi dolara.
Izrazito niske cene ukrajinske robe već nekoliko sezona glavna su muka ratara u Evropi, a loše vesti juče su stigle i iz Amerike, gde je pšenica pojeftinila na najniži iznos od 2020. godine.
Da li bi, posle ovakvog poteza Ukrajine, moglo da dođe do skoka cena pšenice u Evropi? Ima li u ovim najavama dobrih vesti za evropske i srpske ratare?
Kako kaže ekonomista Petar Jovičić, autor na sajtu „Agroinfonet” ukrajinski trgovci pravili su duple fakture i bilo je dosta mešetarenja u trgovanju žitaricama poslednjih godina. Sada je, napominje, država presekla da ne može da se ide ispod nekih izvoznih cena, posebno jer se očekuje od 15 do 20 odsto manje pšenice za izvoz, a budžet treba napuniti.
„Kolike će te minimalne cene biti još nije objavljeno. Logično je da će trgovci pokušati malo više da zarade, ali verovatno se još vaga koji je to nivo cene da svi mogu da rade, a da najveći budu zadovoljni. To ipak neće doneti neke veće promene na tržištu“ smatra Jovičić.
Eventualno bi moglo da dođe do minimalnog rasta cena. Australija najavljuje da će imati više žita nego prošle godine, a i Rusija je povećala prognoze o količinama.
Samo neka velika svetska dešavanja mogla bi da utiču na to da cena žita poraste na nivo kao pre dve godine. Pšenice ima dovoljno i samo je pitanje preraspodele, odnosno kako će Rusija da reaguje u ovoj situaciji i da li će da posegne za damping cenama.
Preuzmite android aplikaciju.