Obustava isporuke ruskog gasa Poljskoj i Bugarskoj je upozorenje Nemačkoj da razmisli o najavljenom embargu EU na uvoz ruske nafte, uveren je direktor Bečkog ekonomskog instituta Mario Holcner.
On je kazao da ne zna koliko je za Rusiju pametno da obustavi isporuku gasa kada se razmatra uvođenje embarga na naftu, jer time sebi uskraćuje prihode.
Zahtev Rusije da „neprijateljske“ države plaćaju ruski gas u rubljama je sigurno prekretnica koja bi mogla voditi ka zaoštravanju konfrontacije, ocenio je ekonomista WIIW Vasilj Astrov na današnjoj konferenciji za štampu.
Holcner smatra da je diskusija na temu da li se nešto plaća rubljama, dolarima ili u evrima nalik na virtuelnu raspravu, jer je kojom god valutom do sada plaćano ta svota pretvarana u rublje.
Prema njegovim rečima, 80 odsto prihoda od izvoza je moralo biti menjano u rublje, a sada je to 100 odsto, te, kako kaže, diskusija o tome ekonomski nema mnogo smisla, već je samo simbolična.
Astrov, međutim, ukazuje da direktno plaćanje u rubljama Rusiji pruža mogućnost da zaobiđe sankcije protiv Gazprombanke.
Holcner smatra da obustavom isporuka gasa Poljskoj i Bugarskoj Rusija izlaže testu ozbiljnost sankcija EU.
Poljska je, kako je kazao, svakako nameravala da odustane od uvoza ruskog gasa, pa je odluka Moskve samo simbolična, a i u slučaju Bugarske je takva odluka simbolična, jer, napominje, ona je najslabija karika, najsiromašnija zemlja EU.
Za Rusiju je potpuni embargo na naftu i gas postati problem, smatra Astrov, jer, kako kaže, 40 odsto prihoda ruske države dolazi iz energetskog sektora.
Holcner, međutim, ne veruje da bi potpuni embargo doveo do obustavljanja rata.
„Ne verujem da je moguće Rusiju na nešto naterati“, uveren je.
Preuzmite android aplikaciju.