Početna > Srbija
Srbija

Udaljavamo li se sve više od ideje članstva u EU?

Evropska unija je izgubila strpljenje za probleme na zapadnom Balkanu, kako je rekao zvaničnik EU Miroslav Lajčak pre nekoliko dana u Sofiji, ali su i neki na zapadnom Balkanu izgleda izgubili strpljenje za probleme Evropske unije. Prvi put otkad se meri raspoloženje građana Srbije prema EU, više je onih koji bi u ovom trenutku glasali protiv ulaska naše zemlje u tu veliku evropsku porodicu od onih koji bi zaokružili „da”.
Foto: Unsplash/henri0019

Prema poslednjem dostupnom istraživanju Ministarstva za evropske integracije, sprovedenom prošlog leta, za članstvo u EU bilo je 57 odsto građana Srbije – najviše od 2016. godine, kada je za članstvo bilo njih 47 odsto. Protiv je bio gotovo isti broj građana – 30 odsto prošle godine, a 29 odsto pre šest godina. Sada, prema istraživanju Ipsosa, za EU integracije je 35 odsto građana Srbije, a protiv – 44 odsto (ostalih 21 odsto ne zna ili ne želi da se izjasni).

Da je situacija u vezi s Ukrajinom uticala na ovakav rezultat istraživanja javnog mnjenja misli i dr Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije, navodeći to kao jedan od razloga za hlađenje Srba prema Evropskoj uniji, uz predugo trajanje pregovora o pristupanju i situaciju u vezi s Kosovom i Metohijom. Politički analitičar Dragomir Anđelković pak misli da je nešto drugo u pitanju. „Radi se o tome što Zapad u ovoj situaciji pokušava da natera Srbiju da uradi neke stvari na koje ranije nije uspeo da nas privoli. Da EU ima drugačiji odnos prema nama, mi ipak, koliko god imali simpatije prema Rusiji, ne bismo te stvari mešali, ne bismo imali prema EU tako negativan odnos. Naprosto, ovde se ljudi osećaju kao da nas neko vara – da od nas traži da se prilagodimo njihovim interesima, a sa druge strane, ’nagrađuje’ nas tako što nam otima ono što je nama bitno”, ističe Anđelković.

Zečević ukazuje da su Srbi poslednjih godina razočarani Evropskom unijom iz više razloga. Najpre, pregovori o ulasku u EU predugo traju i nema naznaka kada bi mogli da se završe. Kod našeg stanovništva je tako stvoren utisak da oni u stvari neće da nas prime u EU i da su ti pregovori gotovo uzaludni.

„Drugi razlog je pitanje Kosova. To se percipira kao jedna trgovina gde mi treba da priznamo nezavisnost Kosova za ulazak u EU, a to srpski narod shvata kao nacionalnu uvredu”, kaže Zečević i dodaje da je treći razlog aktuelni konflikt u Ukrajini. Prema njegovim rečima, pošto su Srbi uvek bili relativno solidarni i bliski s Rusijom, kada vide da EU praktično ulazi u neku vrstu rata s tom zemljom, posredno preko Ukrajine, verovatno mnogi misle da bi svrstavanje na stranu EU i ulazak u EU bio praktično otvaranje nekakvog konflikta s Rusijom. A to mnogi u Srbiji ne žele.

Volodin: Pokušajte u EU da živite bez Rusije bar godinu dana

Preuzmite android aplikaciju.