Početna > Biznis
Biznis

U tretman otpadnih voda u Srbiji biće uloženo 20 milijardi evra

Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS Mihailo Vesović je rekao da Srbija danas tretira samo devet odsto otpadnih voda
Foto: Pixabay/Rafael_Neddermeyer

Srbiji na putu evropskih integracija predstoji ogroman investicioni ciklus u sektoru zaštite životne sredine.

Očekuje se da će investicije u tretman otpadnih voda u narednih 20 godina dostići 20 milijardi evra, rečeno je danas na Poslovnom forumu u organizaciji Privredne komore Srbije i Ambasade Izraela.

Na forumu “Prečišćavanje voda i efikasno upravljanje otpadnim vodama”, kome je prisustvovao i ambasador Izraela u Srbiji Jahel Vilan.

Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS Mihailo Vesović je rekao da Srbija danas tretira samo devet odsto otpadnih voda, od toga samo tri odsto se tretira na ekološki prihvatljiv način.

Transformacija iz više uglova
Foto: Pixabay/Thoxuan99

Vesović je naveo da je Srbija prihvatila “zeleni dogovor” kao jedan od najvažnijih evropskih strateških dogovora.

On je na forumu gde su se čula izraelska iskustva u toj oblasti rekao da mnoge kompanije u Srbiji očekuje ogroman posao i ulaganje velikih sredstava u oblast prečišćavanja voda.

Takođe da mogu naći i partnere iz EU i Izraelu, čija iskustva mogu mnogo da olakšaju i omoguće bolji način i pristup finansiranju ovakvih projekata.

Naveo je da tretman otpadnih voda samo u gradskim i opštinskim kolektorima za prečišćavanje otpadnih voda danas nije više dovoljan, nego da je potrebno da kompanije prethodno tretiraju industrijske otpadne vode, a zatim je neophodan još jedan tretman u opštinskim i gradskim kolektorima.

Automatizacija tog procesa je na visokom nivou i zahteva nova znanja i nove tehnologije, ali potrebno je i da se proširi znanje samih kompanija šta je to što je opasno u njihovim otpadnim vodama, na koji način to može da se tretira i najbrže, najefikasnije i najjeftinije da se rešava.

Najveći izazov je voda

Smatra da će usporavajući faktor u tom poslu biti nedostatak potrebne infrastrukture, i da je tu potrebna saradnja i sa državnim organima i sa lokalnom samoupravom.

– Očekujemo veliki priliv i podršku sredstava iz međunarodnih finansijskih institucija, iz EU kroz pretpristupne fondove i svega onog što je opredeljeno za “zelenu agendu” za Zapadni Balkan – rekao je Vesović.

 

Preuzmite android ili IOS aplikaciju.