Početna > Srbija
Srbija

U susret Svetskom danu autizma otkrivamo ključne faktore rizika za nastanak ovog poremećaja

Istraživanja o autizmu su široka i složena, a faktori rizika koji se dovode u vezu sa ovim poremećajem obuhvataju različite aspekte života. Kako je sutra, 2. aprila, Svetski dan autizma, za vas smo izdvojili neke od najčešćih faktora rizika.
Foto: Pixabay/ArtsyBee

Genetski faktori rizika za autizam

Postoje dokazi koji sugerišu da autizam može imati genetsku osnovu. Istraživanja ukazuju da se autizam češće javlja među članovima iste porodice, a promene u određenim genima mogu povećati rizik od razvoja ovog poremećaja. Čak i ako roditelj nema autizam, može biti nosilac određenih genetskih promena koje se mogu preneti na dete.

Faktori rizika iz okoline

Okruženje u kojem dete živi i razvija se takođe može igrati ulogu u riziku od autizma. Neka istraživanja ukazuju da određeni faktori okoline mogu dodatno povećati – ili smanjiti – rizik od autizma kod osoba koje su genetski predisponirane za ovaj poremećaj.

Stariji uzrast roditelja

Istraživanja su pokazala da stariji uzrast roditelja, bilo majke ili oca, može povećati rizik od autizma kod deteta. Ovo je faktor koji se često ističe u studijama kao relevantan za razmatranje prilikom procene rizika.

Komplikacije tokom trudnoće i porođaja

Određene komplikacije tokom trudnoće i porođaja takođe mogu biti povezane sa povećanim rizikom od autizma kod dece. Na primer, ekstremna nedonoščad pre 26 nedelja, niska porođajna težina, višeplodne trudnoće ili kratki vremenski razmaci između trudnoća mogu biti faktori rizika.

Upotreba vitamina sa folnom kiselinom

Studije su pokazale da upotreba vitamina koji sadrže folnu kiselinu tokom prenatalnog perioda pre i tokom začeća, kao i tokom trudnoće, može uticati na smanjenje rizika od autističnih poremećaja kod dece. Ovo je važan faktor koji se sve više istražuje u svetlu prevencije autizma.

Vakcine kao faktor rizika

Postoji percepcija u javnosti da vakcine mogu biti povezane sa povećanim rizikom od autizma, iako su brojna istraživanja pokazala da ova tvrdnja nije naučno potkrepljena. Međunarodne zdravstvene organizacije i studije ističu da nema veze između vakcinacije u detinjstvu i pojave autizma.

Ovi faktori rizika samo su deo složene slike autizma, a razumevanje njihove uloge može doprineti razvoju strategija prevencije i podrške osobama koje žive sa ovim poremećajem.

Kako izgleda Svetski dan šale u Novom Sadu? (ponedeljak, 1. april)

Preuzmite android aplikaciju.