Badnji dan, Badnje veče i Božić za sve vernike predstavljaju veoma važne dane koji budu ispraćeni uz veliki broj običaja.
Ti običaji datiraju iz davnog, prošlog, doba i, kako to obično biva, vremenom su se prilagođavali i menjali u skladu sa našim načinom života.
Neke izvorne običaje, recimo, da se na Badnje veče večera na podu zajedno sa svojom porodicom, smo malo modifikovali onako kako nam je odgovaralo i zadržali običaj ručavanja sa najbližima, ali uz, bogatu, posnu trpezu rasprostranjenu po celom stolu.
Iako zavisi od toga odakle su porodični koreni, jedino kod nas se, u čitavoj Srbiji, pravi slatka česnica koja podseća na baklavu.
Tako su se i običaji vezani za vatru vremenom menjali. Ona se nekada ložila na sredini ognjišta, onda se paljenje badnjaka postepeno prenosilo iz dvorišta u “smederevce“, a na kraju je, ipak, izašlo iz doma, ali ovoga puta na zajedničke lomače organizovane na nekoliko mesta u gradu.
Badnji dan u Novom Sadu osviće tako što, pre nego što na nebu osvane prvi znak sunca, domaćini odlaze mahom na Frušku goru ili najbližu “šumu“ da iseku badnjak za svoj dom.
Iako je to deo tradicije kojeg se muškarci najteže odriču i koji im je zbog svoje zanimljivosti najinteresantniji, ponekad glava porodice zbog ostalih obaveza ne stigne da ide po badnjak, već njegovo nabavljanje prepusti domaćici koja ga pazari na pijaci.
Novosadske pijace u ovom preriodu pune su badnjaka, žita i suvog voća, tačnije najprihvaćenijih simbola Badnjeg dana i večeri.
I dok domaćice kući aranžiraju trpeze od raznih vrsta žitarica, suvog voća i orašastih plodova, domaćin u kuću unosi badnjak, pečenicu i slamu.
Bilo da živite u stanu ili kući, nemojte da vas začudi ukoliko vam na vrata pozvoni grupica dece prerušena i namaskirana ili barem naoružana dobrim pesmicama i recitacijama kojima najavljuju nadolazeći najradosniji praznik.
To su korinđaši i red je, ukoliko vam se pojave na vratima, da im nakon što vam izvedu neku “predstavu“ poklonite poneki slatkiš, jabuku ili suvo voće.
Korinđaše ćete najčešće videti u naseljima kao što su Veternik, Slana bara, Klisa, Futog, itd… tačnije onim mirnijim naseljima u kojima se deca još uvek igraju na ulici i odrastaju na isti način kao što smo i mi nekada.
Koliko god duboko u poštovanje običaja zagazili, Novosađanima je izrazito bitno da toga dana između njih vlada sloga i blagostanje.
Vatre se obično pale u dvorištima crkava, pa ne iznenađuje što baš na ovaj praznik crkvena porta bude veoma bogata ljudima.
Na Novom naselju ljudi se okupljaju u dvorištu hrama Prenosa moštiju Svetog Save, Limanci vole da dočekaju Božić u njihovom najomiljenijem dvorištu – Bronks. Slanobarci, Vidovdanci i stanovnici Klise badnjak lože u hramu Vaznesenja Gospodnjeg na Klisi, itd…
Ukoliko ne znate gde biste ove godine mogli da dočekate omiljeni hrišćanski praznik, ne morate puno da se pitate. Dovoljno je da samo odete do obližnje crkve ili barem prošetate kroz svoj kvart i uočićete nekoliko ekipa okupljenih oko vatre.
U našem video snimku možete da pogledate kako su Novosađani prošle godine dočekali Božić na nekoliko mesta u gradu. Ipak, vi idite tamo gde su vaše komšije i prijatelji, jer upravo je to prava svrha Badnje večeri, provesti ga sa ljudima koje volite.
Preuzmite android aplikaciju.