Бадњи дан, Бадње вече и Божић за све вернике представљају веома важне дане који буду испраћени уз велики број обичаја.
Ти обичаји датирају из давног, прошлог, доба и, како то обично бива, временом су се прилагођавали и мењали у складу са нашим начином живота.
Некe изворнe обичајe, рецимо, да се на Бадње вече вечера на поду заједно са својом породицом, смо мало модификовали онако како нам је одговарало и задржали обичај ручавања са најближима, али уз, богату, посну трпезу распрострањену по целом столу.
Иако зависи од тога одакле су породични корени, једино код нас се, у читавој Србији, прави слатка чесница која подсећа на баклаву.
Тако су се и обичаји везани за ватру временом мењали. Она се некада ложила на средини огњишта, онда се паљење бадњака постепено преносило из дворишта у “смедеревце“, а на крају је, ипак, изашло из дома, али овога пута на заједничке ломаче организоване на неколико места у граду.
Бадњи дан у Новом Саду освиће тако што, пре него што на небу осване први знак сунца, домаћини одлазе махом на Фрушку гору или најближу “шуму“ да исеку бадњак за свој дом.
Иако је то део традиције којег се мушкарци најтеже одричу и који им је због своје занимљивости најинтересантнији, понекад глава породице због осталих обавеза не стигне да иде по бадњак, већ његово набављање препусти домаћици која га пазари на пијаци.
Новосадске пијаце у овом прериоду пуне су бадњака, жита и сувог воћа, тачније најприхваћенијих симбола Бадњег дана и вечери.
И док домаћице кући аранжирају трпезе од разних врста житарица, сувог воћа и орашастих плодова, домаћин у кућу уноси бадњак, печеницу и сламу.
Било да живите у стану или кући, немојте да вас зачуди уколико вам на врата позвони групица деце прерушена и намаскирана или барем наоружана добрим песмицама и рецитацијама којима најављују надолазећи најрадоснији празник.
То су коринђаши и ред је, уколико вам се појаве на вратима, да им након што вам изведу неку “представу“ поклоните понеки слаткиш, јабуку или суво воће.
Коринђаше ћете најчешће видети у насељима као што су Ветерник, Слана бара, Клиса, Футог, итд… тачније оним мирнијим насељима у којима се деца још увек играју на улици и одрастају на исти начин као што смо и ми некада.
Колико год дубоко у поштовање обичаја загазили, Новосађанима је изразито битно да тога дана између њих влада слога и благостање.
Ватре се обично пале у двориштима цркава, па не изненађује што баш на овај празник црквена порта буде веома богата људима.
На Новом насељу људи се окупљају у дворишту храма Преноса моштију Светог Саве, Лиманци воле да дочекају Божић у њиховом најомиљенијем дворишту – Бронкс. Сланобарци, Видовданци и становници Клисе бадњак ложе у храму Вазнесења Господњег на Клиси, итд…
Уколико не знате где бисте ове године могли да дочекате омиљени хришћански празник, не морате пуно да се питате. Довољно је да само одете до оближње цркве или барем прошетате кроз свој кварт и уочићете неколико екипа окупљених око ватре.
У нашем видео снимку можете да погледате како су Новосађани прошле године дочекали Божић на неколико места у граду. Ипак, ви идите тамо где су ваше комшије и пријатељи, јер управо је то права сврха Бадње вечери, провести га са људима које волите.
Преузмите андроид апликацију.