Почетна > Србија
Србија

У средња и мала предузећа инвестирано 11 милијарди динара

Министарство привреде је у протеклих годину дана обезбедило посао за 9.500 радника у 49 нових или проширених фабрика. Kроз програме финансијске подршке, у средња и мала предузећа инвестирано је 11 милијарди динара и настављен је тренд директних страних улагања.
Фото: Pixabay/geralt

Немачка компанија „Бросе“ уложила је 180 милиона евра у савремене погоне у Панчеву и запослила првих 400 од укупно планираних 1.100 радника.

Директор компаније „Бросе“ Роман Стракош каже да их је Панчево привукло као индустријски град, познат по великом потенцијалу и квалификованим стручњацима, као и близина Београда у коме се налазе реномирани факултети.

„Започели смо сарадњу са Машинским и Електротехничким факултетом и овде ћемо доводити њихове студенте на праксу. Биће нам потребни програмери софтвера и хардвера, инжењери и менаџери у производњи и логистици,“ истиче Стракош.

Традиција у аутомобилској индустрији довела је немачки „АФТ“ у Прибој и посао за 400 људи.

„Наредних година, имајући у виду нашу технолошку предност коју имамо у области електромобилности, ми ћемо то ширити и искористити даље,“ наглашава власник „АФТ холдинг Прибој“, Дирк Kрамер.

Kанадска „Магна“ у Алексинац је стигла у правом тренутку, када је у „Грамеру“, који такође производи седишта за аутомобиле, почело отпуштање радника.

Захваљујући искуству и квалификацијама добили су шансу за ново запослење, као и њихови незапослени суграђани.

Инвестиција, које су од великог значаја за целе регионе, било је у Јагодини, Новом Саду и Зрењанину, где се гради фабрика ауто-гума.

„Kонкретно мислим на оне бенефите које доноси запошљавање 1.200 радника, кроз порезе који на годишњем нивоу остају држави и граду у износу од преко 650 милиона динара,“ поручује градоначелник Зрењанина Симо Салапура.

Проширење крагујевачког индустријског парка

Привреда Шумадијског округа бележи знатан раст производње, а највећи индустријски парк се шири.

Предраг Лучић, директор „РПK Шумадије и Поморавља“ сматра да је важан пре свега почетак активности „Шкоде“ у „Мајнд индустријском парку“ као и даље интензивне активности које „Сименс мобилити“ има на овој територији.

„У том смислу се може дефинитивно очекивати даљи интензивни раст производње делова шинских возила као и готових шинских возила , односно трамваја,“ каже Лучић.

Званично, нове инвестиције допринеле су смањењу незапослености, али зараде производних радника, пред којима су велики захтеви, често не прелазе минималац, па је протеклу годину обележио и недостатак домаће радне снаге скоро свих профила.

Осамнаест хиљада дозвола за стране раднике

Према званичним подацима Националне службе за запошљавање, издато је 18.000 дозвола за рад страних држављана.

Према оцени стручњака, 2021. је за српску привреду била успешна година опоравка у односу на претходну.

Економиста проф. др Игор Младеновић каже да је чињеница да постоје позитивни трендови.

„Ти позитивни трендови јесу резултат у области повећања бруто домаћег производа, такође са становишта и повећања извоза привреде Србије“, сматра Младеновић.

Добру основу представљају нове инвестиције, 26,8 oдсто већи раст индустријске производње у односу на 2020. годину, као и 76 инфраструктурних пројеката у 56 општина и градова широм Србије.

БДП први пут у историји прелази 52 милијарде евра

Преузмите андроид апликацију.