Почетна > Бизнис
Бизнис

У Србији иста правила за пренос течности као и у ЕУ

У Европској унији се од прошлог месеца примењују нова, строжа правила о преносу течности која важе за путнике на свим аеродромима. Европска комисија објавила је документ којим се тумачи примена постојеће регулативе, па наводи да се она и даље мора односити и на авио-луке с новим типовима скенера пртљага.
Фото: Unsplash/Unsplash+

Дакле, без обзира користи ли се класични или савременији скенер типа Ц3, за ручне пртљаге се обавезно морају примењивати постојећа ограничења – путницима је дозвољено преношење течности, спрејева и гелова у појединачним паковањима до највише 100 милилитара. Укупна количина дозвољене течности јeсте један литар и све мора да буде упаковано у прозирне пластичне кесице које се могу затворити.

На питањa да ли и на београдском аеродрому „Никола Тесла” поштују ове прописе који долазе из ЕУ и који се скенери употребљавају за ове намене рекли су да за путнике који путују из ове ваздушне луке нема никаквих промена у вези с прегледом пртљага.

– Код нас приликом путовања и даље важе иста правила као и пре 1. септембра ове године. Сва опрема на Аеродрому „Никола Тесла” и процедуре у вези с прегледом пртљага потпуно су усклађене с ваздухопловном регулативом Србије и ЕУ – наводе у одговору напомињући да београдски аеродром поседује рендген уређаје (скенере) за преглед обезбеђивања ручног пртљага који су стандарда 2, што подразумева да приликом прегледа путник из торбе мора да извади течности које су до 100 милилитара (највише до један литар) запаковане у провидну зип-кесицу, док лаптопи и већи електронски уређаји могу да остану у пртљагу.

Истичу да до „забуне може доћи јер неки аеродроми у ЕУ поседују опрему стандарда 3, што је раније омогућавало путницима да у пртљагу течности преносе без ограничења, док после првог септембра ово више није могуће”.

Иначе, из Европске уније су поручили да рестрикције нису уведене због опасности по безбедност авијације, већ као мера предострожности док софтвер за скенирање пртљага не буде побољшан и док се на међународном нивоу не постигне сагласност о стандардима који владају у ваздухопловству.

Jorgovanka Tabaković: Međunarodni ulagači poručili da je Srbija odavno zaslužila investicioni rejting

Преузмите андроид апликацију.