У Црној Гори у поноћ ступа на снагу Изборна тишина, уочи ванредних парламентарних избора, који ће бити одржани 11. јуна, и трајаће до недеље до затвања биралишта у недељу до 20 сати.
Политички актери су обавези да се придржавају правила о поштовању изборне тишине, јер ће у супротном бити санкционисани.
Право гласа на парламентарним изборима, трећем изборном циклусу за мање од девет месеци, од октобарских локалнихх избора и председничких у априлу ове године, има 542.468 бирача.
Биралишта ће бити отворена од 7 сати.
На изборима учествује 15 коалиција и партија. Неке коалиције су промењене, а неке странке су одлучиле да наступе самостално у односу на претходне изборе, одржане 30. августа 2020.
На овим 12. по реду парламентарним изборима од увођења вишепартијског система у Црној Гори, Демократска партија социјалиста (ДПС) први пут ће наступити без Мила Ђукановића, који се након дуже од три деценије повукао са чела странке, пошто је у другом кругу председничких избора убедљиво изгубио од кандидата Покрета Европа сад (ПЕС) Јакова Милатовића.
На овим шестим по реду парламентарним изборима након проглашења независности од Државне заједнице Србије и Црне Горе, први пут ће наступити Покрет Европа сад, која, судећи према до сада објављеним истраживанима, има највећу подршку грађана, а следи је ДПС.
Покрет Европа сад су почетком лета прошле године основали министри из владе премијера Здравка Кривокапића Милојко Спајић и Јаков Милатовић.
Изборну листу ПЕС-а предводи Спајић, а иако је рејтинг овог покрета висок највероватније они неће моћи самостално да формирају нову владу од које се очекује да буде стабилна, са приоритетним задацима да земљу извуче из вишегодишње политичке и економске кризе, да настави обрачун са организованим криминалом и корупцијом и да, након извесног застоја због блокада институција, поново покрене убрза пут ка европским интеграцијама.
Кратка и мирна предизборна кампања у последњој седмици је засењена „случајем До Квон“, односно наводним писмом ухапшеног јужнокорејског држављанина, краља криптовалута, упућено премијеру Дритану Абазовићу у којем тврди да је пословао са лидером ПЕС Спајићем.
Поводом наводног писма До Квона, који је на међународној интерполовој потерници и потражују га Јужна Кореја и САД, одржана је у среду Ванредна седница Већа за националну безбедност, којој је председавао Абазовић, а који је након седнице новинарима рекао да До Квон тврди да је пословао са Спајићем у дужем временском периоду и да је наводно финансирао изборне кампање ПЕС.
Абазовић је рекао и да је писмо проследио Специјалном државном тужиоцу Владимиру Нововићу.
Из ПЕС и сам Спајић су у више наврата демантовали „спрегу“ лидера покрета са До Квоном, уз оптужбе на рачун Абазовића да је смислио ову „аферу“ с циљем да их дискредитује и умањи њихов успех на предстојећим изборима.
Тврде и да је До Квон писмо потписао под притиском актуелног премијера у замену за одбрану са слободе, што би, како кажу, помогло да организује бекство из Црне Горе.
Судећи према реаговањима странака учесница на предстојећим изборима упитно је како ће изгледати постизборне коалиције с обзиром на то да се из ПЕС-а чуло да, након ове, по њима измишљење афере са писмом До Квона, не желе партнерство са коалицијом Демократа Алексе Бечића и Абазовићевом Уром. Из ПЕС су раније најављивали постизборну коалицију са свим политичким субјектима, осим са Демократском партијом социјалиста, бившег лидера Мила Ђукановића.
Због новонастале ситуацје, део аналитичара не искључују могућност и понављања ванредних парламентарних избора.
Husnulin: Rezervoari su napunjeni, Krim ima vode za 500 dana
Преузмите андроид апликацију.