U ponedeljak, 25. marta u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu, sa početkom u 10 časova biće održana besplatna radionica za novinare i medijske radnike na temu „Jačanje kapaciteta profesionalaca u medijima za proizvodnju i emitovanje pristupačnih programa“.
Na radionici će biti predstavljeni standardi i savremeni alati za obezbeđivanje pristupačnih medisjkih sadržaja a polaznici će imati priliku da rade sa stručnim predavačima i ekspertima iz ove oblasti u cilju razmene iskustava i usvajanja novih digitalnih alata za audio-video pristupačnost.
Teme koje će biti obuhvaćene programom radionice podrazumevaju razumevanje pravnog, profesionalnog i etičkog okvira za obezbeđivanje pristupačnih programa koje će polaznicima približiti urednica i novinarka sa višegodišnjim iskustvom rada u medijima Ivana Mićević.
Polaznici će imati priliku da se upoznaju sa rezultatima poslednjih istraživanja pristupačnosti informacija i komunikacije osoba sa invaliditetom u Srbiji, koje će predstaviti istraživač u Institutu za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu Bojan Tomić.
Posebna pažnja biće posvećena digitalnim alatima za audio-video pristupačnost a radionicu će na ovu temu držati ekonomista i stručnjak u oblasti inkluzivnosti i prava iz Centra za razvoj inkluzivnog društva Aleksandar Bogdanović.
Radionica je namenjena profesionalcima i zaposlenima u javnim medijskim servisima, televizijskim i radio emiterima sa nacionalnom, regionalnom i lokalnom frekvencijom, pravnim i fizičkim licima koja se bave proizvodnjom i emitovanjem medisjkih sadržaja, vlasnicima i urednicima internet portala, platformi i naloga na društvenim mrežama koji kreiraju i objavljuju informacije, a učešće za sve polaznike je besplatno.
Prijave za učešće (ime, prezime, redakcija, medij, kontakt telefon) se vrše putem mejla, na adresu: maslikovicd@gmail.com
Imajući u vidu da je u Srbiji zvanično evidentirano preko 800.000 građana koji imaju neki oblik invaliditeta kao i da većini naših sugrađana koji su osobe sa invaliditetom nije omogućeno da na adekvatan i njima prihvatljiv način dobijaju informacije koje su im neophodne za osnovno životno funkcionisanje, neophodno je da se primene određeni standardi pristupačnosti u proizvodnji i emitovanju programa elektronskih medija.
Ovaj program edukacije realizuje se u okviru projekta „Jačanje kapaciteta profesionalaca u medijima za proizvodnju i emitovanje pristupačnih programa“ u organizaciji Udruženja građana „ProForma“ uz podršku Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
Gostovanje holandske autorke Dido Mihilsen u Gradskoj biblioteci
Preuzmite android aplikaciju.