Svetski lideri, šefovi međunarodnih organizacija i ekološki aktivsti danas će se okupiti u Parizu na dvodnevnom Samitu za Novi globalni finansijski pakt, koji ima za cilj pronalaženje boljih odgovora na probleme siromaštva i klimatskih promena, preoblikovanjem globalnog finansijskog sistema.
Očekuje se da će na samitu biti dato obećanje da će siromašnim zemljama biti pružena pomoć od 100 milijardi dolara na godišnjem nivou za borbu protiv globalnih klimatskih promena, a razgovaraće se i o potrebnim promenama u načinu na koji Svetska banka i Međunarodni monetarni fond pozajmljuju i daju novac najugroženijim zemljama, navodi Asošiejted pres.
Pored toga, očekuje se da će učesnici samita podržati uvođenje poreza na emisiju gasova sa efektom staklene bašte u brodarstvu, kako bi se omogućilo njegovo usvajanje na julskom sastanku Međunarodne pomorske organizacije.
Zemlje u razvoju ukazuju na zastareli sistem u kojem Sjedinjene Američke Države, Evropa, Kina i druge velike ekonomije, koje su izazvale najviše šteta po klimu, ostavljaju najsiromašnije države da se nose sa posledicama, piše AP.
Premijerka Barbadosa Mia Motli prethodno je objavila plan u kojem se zalaže da se olakša pristup finansiranju za klimatski ugrožene zemlje jer su, kako navodi, države u razvoju prinuđene da plaćaju visoke kamate zbog čega teško finansiraju projekte adaptacije, poput izgradnje morskih zidova ili „zelenih“ projekata, kao što su velike solarne farme.
Američka agencija navodi da do pregovora u Parizu dolazi nakon što su pandemija virusa korona, rat u Ukrajini i globalna dužnička kriza doveli do pada očekivanog životnog veka i povećanja siromaštva u većini zemalja šriom sveta.
Francuski predsednik Emanuel Makron, koji organizuje samit, rekao je da su borba protiv siromaštva, napori za suzbijanje globalnog zagrevanja i zaštita biodiverziteta „tesno isprepletani“.
„Zato moramo zajedno da se dogovorimo o najboljim sredstvima za rešavanje ovih izazova u siromašnim i zemljama u razvoju“, poručio je Makron.
Sa druge strane, aktivisti strahuju da razgovori neće ispuniti očekivanja.
„Sadašnjem finansijskom sistemu nije potreban samo zavoj, potrebna mu je intenzivna hirurška intervencija“, rekao je Hardžit Sing iz organizacije „Climate Action Netvork International“.
On je naveo da postoje neke dobre ideje, ali da „one ne idu dovoljno daleko“.
Samit u Parizu nema mandat za donošenje formalnih odluka, naglasili su francuski organizatori, ali ima za cilj da pruži snažan politički podsticaj rešavanju ključnih problema o kojima će se raspravljati na predstojećim klimatskim konferencijama i drugim međunarodnim sastancima.
Putin: U poslednje vreme kršeni principi Konvencije o biološkom oružju
Preuzmite android aplikaciju.