Почетна > Живот и стил
Живот и стил

У овим случајевимa не морате да „слушате“ своје тело

Важно је слушати своје тело. Генерално, требало би да знате шта осећате и требало би да будете у стању да повежете та осећања са својим прошлим искуствима.
Фото: Pixabay/StockSnap

Али осећања нису чињенице, како психолози понекад кажу. Наше тело ствара много емоција, бола, осећаја умора и анксиозности, али и нових сензација. Али када да слушате шта вам тело говори, а када да то игноришете?

Испоставило се да су најбољи спортисти често бољи у игнорисању ових осећања од нас осталих.

Што има смисла, зар не?

Ако сте професионалац и знате да сте способни за одређене физичке напоре, нећете успорити само зато што су вам ноге уморне. Верујете свом тренингу. Знате своје кораке. Пратите свој план. Ми остали можда нисмо тако добро калибрирали своја чула. Поготово као почетници, не знамо увек за шта смо способни. Дакле, ево неколико тренутака када можете да игноришете оно што вам ваше тело говори – и када поново почети да обраћате пажњу на то.

Кад нешто боли, али у суштини си добро

Ако не знате зашто нешто боли, вреди отићи на преглед. Али често је у питању мања повреда или неки бол за који смо се већ уверили да није велика ствар. Наше тело каже „јао“, а наш мозак то одмах претвара у „шта ако се више никада не осећам боље?“ или „Претпостављам да трчање није за мене“. Почињемо да обраћамо више пажње на бол, што нас заправо може учинити осетљивијим на њега. Ово се може десити током опоравка од озбиљне повреде, али може се десити иу контексту веома малих ствари, као што је мала бол у мишићима од јучерашњег тренинга. Потражите савет лекара ако је потребно да сазнате шта заиста треба да урадите или избегавате да останете на путу опоравка. Али немојте се изненадити ако ваш физиотерапеут каже да морате да почнете да користите повређени део тела и почнете да верујете да је ваше тело способно да издржи мањи бол током процеса зарастања.

Када је нешто непријатно јер нисте навикли на то

Посебну пажњу посвећујемо када су нам ствари нове. Али нешто може бити ново и застрашујуће, а да не представља стварну претњу. Временом, осећања која су првог дана била алармантна, данас више не примећујемо. Можда идете на своје прво трчање и не можете престати да размишљате о томе колико сте врући, знојни и жедни. Користите свој мозак да брзо проверите стварност: Да ли сам у опасности од топлотног удара или једноставно нисам навикао на то како је трчати на траци за трчање пет минута? Ако је ово друго, верујте свом мозгу над телом.

Када тај мали глас каже „Не могу“

Једног дана ћете се изненадити бројем чучњева или рекордним бројем километара које сте претрчали, или ћете проћи кроз тренинг за који никада нисте мислили да ћете моћи да завршите. Неколико секунди или минута пре те велике победе, вероватно ћете имати тренутак када ваше тело жели да престанете, а ви кажете не. Вреди радити велике, амбициозне ствари. Али у овом тренутку, морате да радите понављање по понављање, из минута у минут. Када имате пет понављања, не можете да се запитате да ли можете да урадите још 15.

Само се запитајте: „Могу ли да урадим још једно?“ Или да то изразим мотивационим говором тренера, свако „Шта ако не могу?“ покушајте да то претворите у „Шта ако могу?“.

Kelj, tajna smutija koji obožava Kejt Midlton

Преузмите андроид апликацију.