Тржиште некретнина у Новом Саду прошле године је доживело прави бум. По количини новца од 711 милиона евра којим су купљене некретнине, овај град је претекао и београдске општине Савски венац (Београд на води), али и Нови Београд у којима је промет био око 500 милиона евра.
У Новом Саду је продато око 5.500 станова, од којих је 2.572 у новој градњи. То је око 600 станова више него 2019. године и скоро 1.000 више него 2020. године.
У Новом Саду је у промету било чак четири пута више новца него у Нишу, где су продате некретнине вредне 173,3 милиона евра.
Занимљив је и података да је само у Новом Саду вредност продатих некретнина једнака збиру свих кућа, станова и њива које су продате у осам градова у којима је прошле године после Београда и Новог Сада промет био највећи.
Дакле, у Новом Саду је потрошено више новца на куповину некретнина него у Нишу, Суботици, Крагујевцу, Панчеву, Новом Пазару, Зрењанину, Шапцу и Лозници заједно!
Да је тражња огромна види се и по продаји грађевинског земљишта.
Док је 2019. године продато 649 грађевинских плацева, прошле године се број ових парцела удвостручио – било их је 1.254! У агенцијама за некретнине кажу да имају пуне руке посла и да се никада није више продавало, али да ни понуда давно није била већа.
Извршни директор агенције “Солис некретнине” Драган Рабатић за „Euronews Srbija“ каже да је Нови Сад у протеклих десетак година потпуно променио свој изглед, физиономију и филозофију становања и живота у њему. Напомиње да је на тржишту раније важило правило да је за вредност некретнине најважнија локација, али да је та теорија у Новом Саду пала у воду.
“Град је добио велике комплексе зграда који су поприлично дислоциране у односу на центар, а имају високу цену и јако су тражене. Нови Сад је суштински велик град, али није просторно велик и за 15 минута се може стићи са једног на други крај. Осим што се град шири, он последњих година све више иде у висину. Мења се тренд, јер су многим новим зградама, уместо четири до пет, сада зида од 10 или 12 спратова”, прича Рабатић.
Према подацима Републичког геодетског завода, просечна цена станова у Новом Саду је прошле године била 1.375 евра.
Проценитељ Милић Ђоковић, из Кластера некретнина каже да је у Српској Атини приметна експанзија у грађевинском сектору и да се квадрат у новоградњи продаје и за 1.600 до 1.700 евра.
“Нови Сад је генерално занимљив, јер је алтернатива Београду, а мирнији је живот. Добро се продаје, доста се гради, али се и издаје солидно. Град има све што и Београд има, а близу је престонице. Град се мења и више нема малих кућа, свуда су никле зграде. Предност за инвеститоре је што је администрација у мањем граду значајно бржа него у Београду и лакше добијају грађевинске дозволе. Град се шири ка Ветернику и Футогу, а има доста људи из Републике Српске, којима је Нови Сад база за живот или улагање”, каже Ђоковић.
Мале станове продају и пре почетка изградње
У агенцијама за некретнине кажу да је велика потражња, а да су тражене све локације и да се мали станови продају и пре него што почне изградња зграде.
“Највећа је потражња за новим становима и у великој мери је то инвестирање новца у куповину некретнине. Затим долазе ови који купују као своју портребу да би живели негде. Прва линија купаца иде ка новоградњи, јер пружа могућност поврата ПДВ-а и то је прилично велика ставка и занимљив сегмент који купци не желе да пропусте. Велике цене се постижу у новоградњи, док стара градња не прати тај ниво цена”, каже Драган Рабатић.
Он наводи да су купци углавном људи са стране, који инвестирају у некретнине, док Новосађани као купци углавном продају мањи да би купили већи стан или већи да би се поделила породица.
“У овом тренутку је тржиште поприлично живо и у пуном капацитету, а све што се понуди у релативно кратком временском року се прода и изда касније. Инвестирање у новоградњу је у великој мери кроз кредит. Људи који већ имају стан, купују додатну некретнину да би је изнајмљивали или за готовину за купцима који долазе са стране”, наводи Рабатић.
Према подацима Републичког завода за статистику, Нови Сад је једна од ретких локалних саомуправа у којој се број становника повећао у протеклих десет година. У граду је 2013. године живело 346.163 становника, а 2020. године 362.675, односно око 16.500 више.
Преузмите андроид апликацију.