Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

U Novom Sadu istorija poznaje i udruženje sa veoma neobičnim nazivom – “Gnjavator” – pročitajte za šta je služilo i kako je radilo

Novi Sad broji bezbroj udruženja, a smatra se da broj udruženja u Srbiji ide preko 35000. Iako udruženja postoje za različitu svrhu, od udruženja književnika, žena, pravoslavna udruženja, udruženja krajišnika, omladinska udruženja, udruženja sa posebnim potrebama… za ovu koju danas govorimo verujem da niste pomislili.
Foto: PrtSc/Facebook/Novi Sad – nekad i sad

Ovo udruženje nastalo je jednom davno, u Novom Sadu.

Udruženje „Gnjavator“

Udruženje šarmantnog naziva „Gnjavator“ nastalo je početkom prošlog veka, prema izvorima Muzeja grada Novog Sada i Arhiva grada Novog Sada u kafani „Kod tri kralja”. S obzirom da je nastala u kafani ili gostionici, u takvom ambijentu gde su tadašnji intelektualci dolazili da se opuste od svakodnevnih aktivnosti, ali i da popričaju sa svojim savremenicima, rodila se potreba o odruženju koje će upravo imati za potrebu da nasmeje.

Kako se navodi u istorijskim izvorima, glavno zaduženje ovog udruženja nije da „gnjavi“, već da se zabavi i razmeni duhovite pošalice. Neformalost ne samo udruženja kao grupe, već i neformalnost rada kako se da zaključiti po zanimljivom nazivu, ipak nije bila baš tako opuštena. U ovom udruženju vladala su određena pravila koja su posebno važila za nove članove.

Zanimljivost 20. veka

S obzirom da je ovo udruženje nastalo početkom 20. veka, tako je upravo prvu polovinu ovoga veka obeležio više nego obično pirenje dosetki i šala među sugrađanima. Gnjavaža se odnosila samo ukoliko neko pretera sa šalama, a među dosetkama pričano je na korzou, kada su se na licu mesta mogli uveriti o radu udruženja.

Postojale su i kazne na koje su bili bačeni „gnjavatori“, poput laganja ili zbog prevelike gnjavaže, a kazna je bila novčana. Tako se punio fond „gnjavatora“, a koji bi kasnije bivao ispražnjen, ali u humanitarne svrhe. Od prkupljenih kazni, ali i raznih donacija, udruženje je finansiralo paketiće siromašnoj novosadskoj deci.

Udruženje je trajalo nekoliko decenija, a imalo je svoje počasne članove. U njega su se učlanjivali razni ljudi, od običnih građaana koji su nekako bili upleteni u šire društvo grada, ali i onih ozbiljnijih, koji su bili uočeni na ozbiljnijim skupovima u gradu.

Udruženje se zadržalo do 1941. godine, a posle toga gnjavaža za šalom nestala je iz novosadskog života i prebacila se u sećanje i istoriju.

 

Lebarski sokak – sokak koji je davno zaboravljen, a važio je baš za ovu novosadsku ulicu

Preuzmite android aplikaciju.