Da li ste znali da su deca Mileve Marić Ajnštajn i Alberta Ajnštajna krštena po pravoslavnom obredu u Nikolajevskoj crkvi u Novom Sadu?
Mileva je zajedno sa slavnim suprugom Albertom boravila u Novom Sadu u dva navrata, 1905. i 1907. godine, kada su započeli svoj životni put zajedno.
Najverovatnije su 1905. boravili na salašu Marićevih u Kaću, a već 1907. godine u kući u Kisačkoj ulici (danas broj 20.) koju je podigao Milevin otac.
Tokom septembra 1913. godine, naučnica Mileva Marić Ajnštajn boravila je sa decom, Hansom Albertom i Eduardom, u roditeljskoj kući u Novom Sadu, i tada je, na nagovor oca i brata, krstila decu po pravoslavnom obredu. Obred je obavio sveštenik Teodor Milić, a kumovao je dr Lazar Marković.
Mileva Marić Ajnštajn, rođena u Titelu, bila je jedna od prvih srpkinja koje su se školovala na prestižnom Univerzitetu u Švajcarskoj, gde je i upoznala svog muža Alberta Ajnštajna, čuvenog fizičara.
Bila je odličan fizičar i matematičar i učestvovala je u razvijanju teorije koja je nagrađena Nobelovom nagradom za fiziku 1921. godine – objašnjenje teorije fotoelektričnog efekta.
Upravo na mestu gde je boravila sa svojim suprugom i decom, i gde su se deca krstila, stoji kuća Marićevih u Kisačkoj koja i danas postoji. Nakon smrti Mileve, deo kuće pripao je Ajnštajnovim naslednicima, Hansu Albertu i Eduardu Ajnštajnu.
Ova kuća predstavlja značajan deo istorije, ne samo Mileve Marić Ajnštajn, već i nauke i kulture uopšte.
Mileva Marić Ajnštajn je po mnogo čemu posebna. Bila je jedna od prvih žena u Srbiji koje su obrazovane i hrabro koračale napred, rušeći predrasude i granice.
Njeno nasleđe je neprocenjivo, a njeno ime treba da se često izgovara i da inspiriše nove generacije.
Kako su se Novosađanke nekada oblačile za plažu? Moda kupaćih kostima kroz vekove
Preuzmite android aplikaciju.