Početna > Život i stil
Život i stil

U koje doba dana popravka zuba najmanje boli?

Zubarska bušilica radi, usta vam se pune pljuvačkom i ne možete da progutate. Mnogi su se u ovakvim trenucima uspaničili, ali ima i onih koji se jednostavno plaše zubara i pate od jatrofobije.
Foto: Pixabay/succo

Ako se plašite osećanja i bola koje doživljavate kod zubara, može vam pomoći da znate da je doba dana ključno za količinu bola koju ćete osećati. 

Svima koji se ustručavaju da odu na pregled ili popravku zuba procedura je sledeća:

Dođite popodne jer tada pacijenti osećaju manje bolova izazvanih injekcijama i bušenjem. Naime, u to doba dana mozak proizvodi posebno velike količine endorfina i opioida koji smanjuju bol, tvrdi stomatolog iz Kelna.

Anestetik će tada delovati malo bolje i, pre svega, malo duže.

Prema nekim procenama, oko 12 odsto stanovništva strahuje od zubara a kod dece taj broj je i do 19 odsto. Međutim, smatra se da je manje pacijenata sa ozbiljnijom jatrofobijom.

Što se duže odlaže poseta zubaru, pogoršava se itarhofobično stanje, što je čest problem, kažu stručnjaci.

Zato se lekarski postupak na kraju pokaže mnogo neprijatnijim ako i kada konačno odu kod lekara, što onda samo potvrđuje i pojačava njihov strah – kao u začaranom krugu.

Na sreću, jatrofobija se može izlečiti kognitivno-bihejvioralnom terapijom.

Pacijent i terapeut analiziraju redosled događaja tokom lekarskog pregleda ili intervencije, kao u usporenom snimku. Zatim se pacijent postepeno izlaže okidačima svojih strahova.

Danas stomatolozi nude mogućnost lečenja uplašenih pacijenata pod opštom anestezijom ili hipnozom. Tehnike opuštanja ili odvlačenja pažnje uz muziku ili filmove takođe mogu pomoći. Takođe je važno da pacijenti koji se suočavaju sa operacijom ne potiskuju strah.

Koliko puta dnevno treba prati zube?

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake