У Казању данас почиње самит лидера БРИКС-а, који ће под мотом Јачање мултилатерализма за праведан глобални развој и безбедност трајати до 24. октобра.
Ово ће бити први самит након проширења БРИКС-а па ће, осим земаља оснивача Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужноафричке републике, учествовати и Египат, Иран, Уједињени Арапски Емирати и Етиопија, који су од 1. јануара ове године постали чланице.
У Москви је саопштено да ће на самиту БРИКС-а бити представљено 36 земаља, од којих 22 на највишем нивоу, као и руководство шест међународних организација.
Између осталих, најављен је долазак лидера Кине Си Ђинпинга, Ирана Масуда Пезешкијана, Турске Реџепа Тајипа Ердогана и Индије Нарендре Модија, као и генералног секретара УН Антонија Гутереша.
Србију ће на самиту БРИКС-а представљати потпредседник Владе Александар Вулин и министри Братислав Гашић, Адријана Месаровић и Ненад Поповић.
На самиту БРИКС-у биће и председник Републике Српске Милорад Додик.
Из Кремља је у понедељак саопштено да ће учесници разговарати о актуелним питањима глобалне и регионалне агенде, ситуацији на Блиском истоку, а посебна пажња биће посвећена могућем проширењу.
Помоћник председника Русије Јуриј Ушаков најавио је да ће лидери БРИКС-а на самиту у Казању разговарати о механизму за додељивање статуса партнерске државе БРИКС-а, што ће бити фаза у припреми оних који желе да постану пуноправни чланови асоцијације.
Најављено је да ће лидери БРИКС-а разговарати о три главне области сарадње које је поставила Русија као земља која председава асоцијацијом ове године – сарадња у областима политике и безбедности, економије и финансија и културно-хуманитарних контаката.
Предвиђено је да резултати расправе буду сумирани у декларацији самита.
Из Кремља је такође најављено да ће председник Руске Федерације Владимир Путин одржати билатералне састанке са готово свим лидерима који учествују на самиту.
БРИКС је међудржавна асоцијација која је настала 2006. године, а земље оснивачи су Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република.
Термин БРИК предложио је 2001. године економиста из инвестиционе банке Голдман Сакс, Џим О’Нил, за означавање Бразила, Русије, Индије и Кине – четири светске економије са најдинамичнијим растом БДП-а.
Ове четири земље су 2006. године одлучиле да се удруже као група БРИК, а 2010. године придружила им се Јужна Африка и тако је настао БРИКС.
Први самит БРИКС-а одржан је 2009. године у Јекатеринбургу, када је усвојена заједничка изјава којом су дефинисани циљеви асоцијације – развој прагматичног и транспарентног дијалога и сарадње између земаља.
Председавање БРИКС-ом обавља држава-чланица током календарске године по принципу ротације, а од 1. јануара ове године БРИКС-ом председава Русија.
Nebenzja: Moskva protiv proširenja SB UN na zapadne zemlje, već ih je previše
Преузмите андроид апликацију.