Francuska agencija za zdravstvenu bezbednost (ANSES) ograničila je upotrebu prosulfokarba, herbicida za uništavanje korova zbog rizika od kožnih reakcija kod dece.
Takođe, zapretila je da će ga zabraniti sledećeg juna ako proizvođači ne mogu da dokažu da su nova pravila koje su uveli efikasna, izvestio je Rojters.
Kako je objašnjeno, sredstvo se koristi na žitaricama kao što su pšenica, ječam i raž, te na korenastom povrću, poput krompira i šargarepe. Prosulfokarb je po upotrebi na drugom mestu iza glifosata, u Francuskoj, koja je najveći poljoprivredni uzgajivač u Evropskoj uniji.
U slučaju ovog herbicida ANSES ne može da isključi prekoračenje bezbednosnih granica, uglavnom kroz izlaganje kože, za decu koja su manje od 10 metara udaljena od useva tokom tretmana.
Zbog toga su poljoprivrednike najpre obavezali da za 40 odsto smanje upotrebu prosulfokarba po hektaru i da koriste mlaznice na prskalicama koje smanjuju raspršivanje supstance u vazduhu za 90, sa dosadašnjih najmanje 66 odsto.
Stručnjaci napominju da se takve mlaznice već koriste u Nemačkoj, Belgiji i Holandiji. Takođe, naređena je minimalna udaljenost od 10 metara od stambenih zona.
Poljoprivrednici će morati da dokažu da poštuju nove mere, dok će proizvođači ovog vrlo nestabilnog sredstva za uništavanje korova morati da obezbede dokaz da su do 30. juna 2024. izmenjena pravila efikasna.
Iz ANSES su poručili da će u nedostatku uverljivih dokaza dozvole za korišćenje biti povučene bez odlaganja.
Jedan od razloga uvođenja ovih mera jeste i disperzija ovog herbicida, što i dalje može uzrokovati ekonomske gubitke poljoprivrednih proizvođača. Nadležni podsećaju da je velika količina organske heljde 2021. morala da bude uništena, jer je u njoj otkriven sadržaj prosulfokarba znatno iznad maksimalne granice. Usev se nalazio u blizini polja na kome je ovaj pesticid korišćen.
Evropska unija je prošlog meseca obnovila dozvolu za promet ovog herbicida do 31. januara 2027. Inače, prodaja je u Francuskoj porasla sedam puta u proteklih 10 godina i dostigla 7.400 tona 2022. godine, prvenstveno zbog manje upotrebe drugih sredstava za suzbijanje korova.
Nemačka se oslobodila ruskog gasa, ali sad zavisi od mineralnih đubriva iz Rusije
Preuzmite android aplikaciju.