Proizvodnja vina u Francuskoj ove godine mogla bi da bude manja za gotovo četvrtinu zbog nepovoljnih vremenskih uslova koji su oštetili vinograde i smanjili rod.
Najteže je pogođena pokrajina Šampanj, najpoznatija po proizvodnji penušavog belog vina, saopštilo je francusko ministarstvo poljoprivrede. Očekuje se za 46 odsto manji rod u ovoj pokrajini u poređenju sa prošlom godinom i 31 odsto ispod petogodišnjeg proseka.
Prema poslednjem izveštaju, procenjeno je da će ovogodišnja proizvodnja vina u Francuskoj pasti na 36,9 miliona hektolitara, što je gubitak u odnosu na prošlomesečnu procenu od 37,5 miliona i pad od 23 odsto u odnosu na prošlu, ionako skromnu, berbu, preneo je Rojters.
U odnosu na petogodišnji prosek od 44,2 miliona hektolitara procenjuje se da će pad biti 17 odsto. Kako navode, pogođeni su svi tipovi vina, uključujući i vinjak.
Suša, klimatske promene i sve ono što donosi problem vinskoj industriji širom Evrope donosi problem i Srbiji, čiji su se vinari i vinogradari ove sezone suočili s nikada ranijom berbom grožđa, što će doneti brojne probleme u proizvodnji ovog alkoholnog pića.
Proizvođači vina iz Nemačke nedavno su upozorili kako predviđaju da će ovogodišnja berba grožđa biti najniža od 2017. godine. Kasni mraz, obilne padavine, grad i vremenska kolebanja uslovila velike razlike u količini ubranog grožđa, u zavisnosti od područja uzgoja i sorti grožđa.
Stevan Rajta, predsednik Saveza vinara i vinogradara Srbije, je potvrdio da je ove godine berba počela nezapamćeno rano, kao i da su sve te okolnosti, nastale zbog ekstremno visoke temperature, digle ceo sektor na noge zbog neizvesnih količina, ali i kvaliteta vina od ovogodišnjeg grožđa.
Nezaposlenost u evrozoni u oktobru i dalje na rekordno niskih 6,3 odsto
Preuzmite android aplikaciju.