Evropska komisija odobrila je upotrebu brašna dobijenog od larvi brašnara (Tenebrio molitor) u ljudskoj ishrani, čime je ovaj proizvod od danas zvanično dozvoljen u zemljama Evropske unije. Ovaj prah može da se koristi kao sastojak u hlebu, pecivima, kolačima, testeninama, proizvodima od krompira, sirevima i kompotima od voća i povrća.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2022/05/spaghetti-781795_1280-620x465.jpg)
Iako se smatra inovativnim izvorom proteina, prah od brašnara nije pogodan za sve – posebno za osobe koje imaju alergije.
Obavezno označavanje i bezbednosne mere
Pre obrade, larve prolaze tretman UV zracima kako bi se eliminisali potencijalni patogeni. Prema regulativi EU 2025/89, proizvodi koji sadrže ovaj sastojak moraju biti jasno označeni na ambalaži. U spisku sastojaka mora stajati puni naziv: „prah od larvi Tenebrio molitor (brašnasta buba) tretiran UV svetlom“. U slučaju da proizvod nema zaseban spisak sastojaka, ova informacija mora biti navedena u neposrednoj blizini naziva proizvoda.
Rizik za alergične osobe
Osobe koje su alergične na rakove ili kućne grinje mogu imati reakciju i na prah dobijen od ovih insekata, zbog čega je obavezno upozorenje na pakovanju.
Takođe, ako brašno od brašnara povećava sadržaj vitamina D u proizvodu, proizvođači su u obavezi da navedu nutritivnu tablicu i označe da proizvod „sadrži vitamin D proizveden UV tretmanom“.
Uzgoj insekata kao ekološka alternativa
Brašnari se uzgajaju u regionima gde se gaji žito, koristeći otpatke iz poljoprivredne proizvodnje, što se smatra ekonomski isplativim. Njihov uzgoj ima manji ekološki otisak u poređenju sa tradicionalnim stočarstvom, zahteva manje prostora i hrane nego proizvodnja govedine ili svinjetine.
Pored brašnara, u Evropskoj uniji su već odobreni i drugi insekti za ljudsku ishranu, uključujući domaćeg cvrčka, larve žitnog plenjivca i seličnog skakavca.
Preuzmite android aplikaciju.