Sredinom protekle sedmice, u centru Novog Sada otpušteno je poslednjih 50.000 sterilnih mužjaka azijskog tigrastog komarca obojenih fluorescentnim bojama, izjavio je direktor Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije Slađan Velinov.
Time je, kako kaže, završeno otpuštanje iz serije od ukupno 200.000 jedinki, koje je počelo početkom avgusta. Ideja je zasnovana na tome da se ženke azijskog tigrastog komarca pare samo jednom u toku života i ako to učine sa sterilnim mužjakom, ne mogu da ostave potomstvo.
On navodi i to da je taj pristup poznat kao “tehnika sterilnih insekata” (SIT), koja koristi nuklearne metode za kontrolu štetočina na ekološki prihvatljiv i održiv način.
Mužjaci komaraca se sterilišu zračenjem (gama ili rendgenskim zracima) koje oštećuje njihove spermatozoide. Otpušteni sterilni mužjaci nisu transgeni, niti radioaktivni.
Upotreba zračenja je uobičajena praksa za sterilizaciju medicinske opreme, krvnih seruma i prehrambenih proizvoda (npr. škampa koje kupujemo u prodavnicama), kao i za medicinski tretman ljudi (npr. rendgenski snimak grudnog koša, radioterapija za lečenje raka).
Kao deo integrisanog suzbijanja štetočina, tehnika ima za cilj da smanji broj komaraca i time potencijalno zaustavi širenje bolesti u ciljanom području.
Kada je reč o komarcima, SIT podrazumeva otpuštanje sterilnih mužjaka koji se ne hrane krvlju, jer zbog građe usnog aparata, fizički ne mogu da ubodu, pa samim tim ne mogu da prenose bolesti. Tehnika se decenijama uspešno koristi širom sveta, najviše u poljoprivredi za suzbijanje voćne muve. Otpuštanje sterilisanih mužjaka u programima zaštite pomorandži, mandarina i limuna nije rezultiralo štetnim uticajima na životnu sredinu, domaće životinje ili ljude.
Tako je ona prilagođena borbi protiv zaraznih komaraca, jer utiče samo na vrstu komaraca čiji se mužjaci otpuštaju, a nema neželjenih i nepovoljnih uticaja na životnu sredinu.
Uvođenjem i integrisanjem SIT –a, sa klasičnim merama suzbijanja komaraca štitimo životnu sredinu i značajno smanjujemo upotrebu insekticida, kao i rizik za pojavu rezistentnosti kod insekata.
Tehnika se primenjuje u Italiji i Španiji, a preliminarna istraživanja su počela u Crnoj Gori, Nemačkoj, Francuskoj, Hrvatskoj, Srbiji, Švajcarskoj i Portugaliji. Cilj projekta je iznalaženje novih načina za suzbijanje te invazivne vrste komaraca koja može prenositi viruse denge, čikungunje i zike, a takođe i srčanog crva pasa.
Preuzmite android aplikaciju.