U Briselu danas počinje dvodnevni samit EU na kojem će evropski lideri pokušati da pronađu zajedničko rešenje za rešavanje energetske krize i pruže veću podršku Ukrajini.
Na dnevnom redu je i politika Unije prema Kini.
Cene energije – određene cenom gasa, uglja i nafte – vecć su skočile širom sveta nakon što su ukinute mere izolacije zbog kovida-19 i ekonomije se otvorile, a rat u Ukrajini samo je pogoršao krizu.
Štaviše, smanjenje isporuke gasa u EU imalo je dinamičan uticaj na cene gasa unutar EU.
Lideri EU i njihovi ministri energetike održali su niz sastanaka u proteklih nekoliko nedelja kako bi pronašli rešenja za smanjenje visokih cena. Ali jedinstvena strategija još nije na stolu.
Tako na ovom samitu fokus agende je energetska kriza, na koju mora da se deluje najhitnije, napisao je predsednik Savetu EU Šarl Mišel u pismu kojim je pozvao na samit lidere Unije.
“Konkretno, moramo imperativno intenzivirati naše tri linije delovanja: smanjenje tražnje, osiguranje sigurnosti snabdevanja i obuzdavanje cena”, piše Mišel.
Na sastanku će se razgovarati o mogućim merama za smanjenje cena preko zajedničke kupovine gasa.
I dalje postoje podele oko „ograničavanja cena“, a neke zemlje EU, uključujući Belgiju, Italiju, Poljsku i Grčku, žele panevropsku granicu veleprodajnih cena gasa.
Drugi poput Holandije i Nemačke su protiv takvog poteza, bojeći se da bi to naštetilo globalnoj ponudi i potražnji gasa.
Takođe se očekuje da lideri razgovaraju sa drugim kratkoročnim i dugoročnim tržišnim intervencijama, kao što je okvir EU za ograničavanje cene gasa za proizvodnju električne energije.
“Uveren sam da ćemo, uprkos različitim nacionalnim ograničenjima, našoj energetskoj debati pristupiti konstruktivno, vodeći računa o našem hitnom kolektivnom interesu”, piše Mišel u svom pozivu za samit.
Tema samita je i rat u Ukrajini posle nedavne eskalacije sukoba, organizovanje „lažnih referenduma“ i preteće retorike iz Moskve.
Mišel kaže da bi voleo da se otvori razgovor o više pomoći Ukrajini i neposrednim potrebama Ukrajine za ovu zimu, kao i održivosti srednjoročne i dugoročne pomoći Unije.
Tema su takođe načini za intenziviranje saradnje u zaštiti kritične infrastrukture posle sabotaža na gasovodu Severni tok.
Geopolitički kontekst, kako kaže Mišel, je doveo do potrebe da se vodi strašeška diskusija o Kini “razmenjujući stavove o tome kako želimo da uokvirimo ovaj kritični odnos u budućnosti”.
Sastanak Evropskog saveta počinje danas u 15 časova.
Meloni: Nova vlada će biti pro-NATO orijentisana i deo Evrope
Preuzmite android aplikaciju.