Почетна > Свет
Свет

У Бриселу састанак ЕУ лидера посвећен цени енергије и Украјини

У Бриселу данас почиње дводневни самит ЕУ на којем ће европски лидери покушати да пронађу заједничко решење за решавање енергетске кризе и пруже већу подршку Украјини.
Фото: Pixabay/JoaquinAranoa

На дневном реду је и политика Уније према Кини.

Цене енергије – одређене ценом гаса, угља и нафте – вецћ су скочиле широм света након што су укинуте мере изолације због ковида-19 и економије се отвориле, а рат у Украјини само је погоршао кризу.

Штавише, смањење испоруке гаса у ЕУ имало је динамичан утицај на цене гаса унутар ЕУ.

Лидери ЕУ и њихови министри енергетике одржали су низ састанака у протеклих неколико недеља како би пронашли решења за смањење високих цена. Али јединствена стратегија још није на столу.

Тако на овом самиту фокус агенде је енергетска криза, на коју мора да се делује најхитније, написао је председник Савету ЕУ Шарл Мишел у писму којим је позвао на самит лидере Уније.

“Конкретно, морамо императивно интензивирати наше три линије деловања: смањење тражње, осигурање сигурности снабдевања и обуздавање цена”, пише Мишел.

На састанку ће се разговарати о могућим мерама за смањење цена преко заједничке куповине гаса.

И даље постоје поделе око „ограничавања цена“, а неке земље ЕУ, укључујући Белгију, Италију, Пољску и Грчку, желе паневропску границу велепродајних цена гаса.

Други попут Холандије и Немачке су против таквог потеза, бојећи се да би то наштетило глобалној понуди и потражњи гаса.

Такође се очекује да лидери разговарају са другим краткорочним и дугорочним тржишним интервенцијама, као што је оквир ЕУ за ограничавање цене гаса за производњу електричне енергије.

“Уверен сам да ћемо, упркос различитим националним ограничењима, нашој енергетској дебати приступити конструктивно, водећи рачуна о нашем хитном колективном интересу”, пише Мишел у свом позиву за самит.

Тема самита је и рат у Украјини после недавне ескалације сукоба, организовање „лажних референдума“ и претеће реторике из Москве.

Мишел каже да би волео да се отвори разговор о више помоћи Украјини и непосредним потребама Украјине за ову зиму, као и одрживости средњорочне и дугорочне помоћи Уније.

Тема су такође начини за интензивирање сарадње у заштити критичне инфраструктуре после саботажа на гасоводу Северни ток.

Геополитички контекст, како каже Мишел, је довео до потребе да се води страшешка дискусија о Кини “размењујући ставове о томе како желимо да уоквиримо овај критични однос у будућности”.

Састанак Европског савета почиње данас у 15 часова.

Meloni: Nova vlada će biti pro-NATO orijentisana i deo Evrope

Преузмите андроид апликацију.