Уговор о отварању Центра за четврту индустријску револуцију у Београду потписан је данас у Женеви.
У том граду, премијерка Србије Ана Брнабић састала са оснивачем и извршним директором Светског економског форума (WEF ) Клаусом Швабом и председником Форума Боргеом Брендеом.
Након састанка у седишту WEF -а уследило је потписивање Споразума о успостављању Центра Светског економског форума за четврту индустријску револуцију у Србији, а документ је у име Владе Србије потписао директор Канцеларије за ИТ и електронску управу Михаило Јовановић.
„Ово је нешто на чему радимо већ дуги низ година, још 2018. године смо потписали Меморандум о разумевању“, казала је премијерка Брнабић.
Сам центар, додала је, почеће да ради од 1. марта.
„Бавиће се развојем вештачке интелигенције, биомедицином, биотехнологијом, интернетом ствари, начинима како дигитализација може да повећа продуктивности…“, навела је.
Напоменула је да је ово 16. такав центар Светског економског форума у свету, а 3. у Европи – после Норвешке и Русије.
„Ово је само почетак сарадње. Сада ће ових 16 центара сваких месец дана имати заједнички састанак и говорити шта ко ради. Када приметимо да један од центара – а верујем да ће један од најбољих бити баш наш центар – има ново достигнуће, са Светским економским форумом ће се радити на разради и имплементацији те идеје“, појаснила је Брнабићева.
Иначе, Светски економски форум је организација основана 1971. године, са седиштем у Женеви, а најпознатији скуп је годишњи састанак Форума у Давосу, током којег се окупљају водећи пословни људи, политичари, интелектуалци и новинари, како би разговарали о глобалним изазовима.
Осим састанака, Форум проводи бројна истраживања, а WEF има проматрачки статус при Привредном и социјалном савету Уједињених нација.
Преузмите андроид апликацију.