U Institutu za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ danas je svečano otvoren Nacionalni komunikacioni centar za javno zdravlje.
IT opremu za otvaranje tog centra, vrednu 70 miliona dolara, donirala je američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) u partnerstvu sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj(UNDP), a tu opremu su pored Instituta „Batut“ dobila i 23 regionalna i lokalna zdravstvena centra širom Srbije.
Otvaranju su prisustvovali američki ambasador u Srbiji Entoni Godfri, stalna predstavnica UNDP u Srbiji Fransin Pikap, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek i direktorka Instituta „Batut“ Verica Jovanović.
Oni su isprobali novi komunikacioni centar razgovorom uživo putem video linka sa direktorima 23 zdravstvene ustanove širom Srbije koje su dobile tu opremu.
Američki ambasador Entoni Godfri preneo je novinarima da su mu direktori zdravstvenih ustanova rekli da se komunikaciona oprema koju su dobili koristi svaki dan, i to više puta dnevno za razmenu informacija.
Uveren je, kaže, da će oprema koju su donirali pomoći ekspertima za zarazne bolesti da koordinairaju svoj rad u borbi protiv kovida i podsetio da su SAD do sada obezbedile blizu pet miliona dolara pomoći Srbiji u borbi protiv kovida 19.
„Ova donacija je samo deo pomoći od milion dolara u paketu sa UNDP u okviru programa „Zajedno protiv kovida“. Kroz ovo partnerstvo već smo donirali 11 ambulantnih kola sa kompletnom opremom lokalnim bolnicama, tehničku opremu domovima za stare da bi bezbedno komunicirali sa svojim porodicama“, rekao je Godfri.
On je dodao da su svi američki napori da pomognu Srbiji u borbi protiv kovida činjeni kao odgovor na prioritete koje je postavila Vlada Srbije.
Godfri je najavio i dodatnu američku pomoć, pre svega da bi se podigla svest o važnosti vakcinacije.
„Vakcinacija je jedini način za povratak u normalan život. SAD ostaju zajedno sa Srbijom u borbi protiv kovida. Hrabri ljudi daju sve od sebe u zdravstvenim ustanovama ovde i širom sveta. Treba svi da im pomognemo, molim vas vakcinišite se, ukoliko to već niste učinili“, poručio je američki ambasador.
Stalna predstavnica UNDP u Srbiji Fransin Pikap naglasila je da su joj iz lokalnih zdravstvenih centrara širom Srbije predočili koliko je ozbiljna situacija kod njih na terenu i koliko se epidemiološka situacija pogoršala u gradovima i opštinama u Srbiji.
„Rekli su da će im ova oprema pomoći da bolje razgovaraju, razmenjuju podatke o pandemiji i da bolje i organizovanije rade na vakcinaciji koja je ključna u borbi protiv kovida. Nadam se da će posle pandemije ta oprema biti od koristi za jačanje javnog zdravlja“, poručila je Pikap.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek izjavio je da je država uložila mnogo novca u borbi protiv kovida 19, ali da ga posebno impresionira to što u tako teškim trenucima nismo sami.
„Obično se u tako teškom trenutku nađu prijatelji kao što je američki narod i američki ambasador Godfri. Današnja donaciija nije prva, a ni poslednja i to mi uliva dodatnu nadu da ćemo zajedno pobediti kovid i da ćemo nastaviti da jačamo prijateljstvo Srbije i SAD koje traje više od 100 godina“, poručio je Đerlek.
Direktorka Instituta „Batut“ Verica Jovanović naglasila je da će poklonjena oprema biti od velike koristi i posle pandemije.
„U savremenom svetu više nije važno da budete prisutni negde, važna je brzina komunikacije, a to najbolje omogućava onlajn komunikacija“, rekla je Jovanović. Direktorka „Batuta“ uručila je zahvalnice američkom ambasadoru Entoniju Godfriju i stalnoj predstavnici UNDP u Srbiji Fransin Pikap zbog pomoći koju su pružili Institutu i našoj zemlji u borbi protiv pandemije kovida 19.
Preuzmite androidaplikaciju.