Захваљујући одговорној макроекономској политици, Србија кризу изазвану увођењем високих царина од стране САД дочекује спремније него многе друге земље, али да би се раст одржао приоритети су реформа радног законодавства и правосуђа, а нарочито дигитализација судова, поручено је на панел-дискусији „Макроекономски трендови у 2025”, у организацији Савеза за фер конкуренцију НАЛЕД-а.

Зоран Даљевић, председник Савеза за фер конкуренцију НАЛЕД-а и директор „Атлантик групе” у Србији, рекао је да домаћа привреде с пажњом прати како ће се дешавања споља, али и на домаћем терену одразити на област грађевинарства, кредитну политику, цене сировина и потрошњу.
Истакао је да неизвесност погађа све субјекте у држави и да привреда очекује од нове владе убрзање у јачању економских токова и решавању проблема како би се почетна предност с којом је земља ушла у нове изазове и одржала.
Иако су пројекције раста за Србију у овој години смањење са 4,2 на 3,5 одсто, стални представник Међународног монетарног фонда (ММФ) у Србији Лев Ратновски нагласио је да је он и даље међу највећима у Европи.
Истиче да Србија има „амортизере” за евентуалне економске шокове – умерен ниво јавног дуга, низак јавни дефицит и висока издвајања за инфраструктурне пројекте – али да би се раст одржао, потребно је да се фискални дефицит одржи на зацртаних три одсто.
– Успоравање раста на тржиштима која су Србији важна, ЕУ пре свега, вероватно ће се одразити и овде. Трошкови радне снаге у Србији сада нису ниски. Зато је важно и преусмерити улагања у софистициране технологије како би се повећала продуктивност – каже Ратновски, и указује да је за инвеститоре и економски раст један од кључних фактора ефикасност и транспарентност правосуђа, која се може постићи дигитализацијом процедура и онлајн комуникацијом са судовима.
Као изазове истиче и раст зарада у јавном сектору, што је један од највећих фискалних ризика. Наводи да су потребна додатна улагања у сектор енергетике и ИТ.
Глобална потражња за природним гасом би могла да порасте за 50 одсто до 2030.
Преузмите андроид апликацију.