Početna > Život i stil
Život i stil

Tuširanje hladnom ili toplom vodom, šta je bolje?

Neki ljudi vole da provode duže vreme pod toplim tušem, dok se drugi osećaju bolje kada se tuširaju hladnom vodom. Bez obzira kojoj grupi pripadate, tuširanje i hladnom i toplom vodom ima svoje prednosti, ali i mane.
Foto: Pixabay/Pexels
Prednosti i mane tuširanja sa hladnom vodom

Poznato je da jutarnje tuširanje hladnom vodom može pomoći da se razbudite, pa čak i da ubrzate metabolizam. Takođe, istraživanja su pokazala da hladan tuš može poboljšati raspoloženje, jer se mnogi receptori nalaze upravo u koži. Tuširanje hladnom vodom šalje veliku količinu električnih impulsa sa perifernih nerava na mozak, što može imati antidepresivno dejstvo.

Prednosti tuširanja hladnom vodom ne uključuju samo podizanje energije i raspoloženja. Dermatolozi ističu da hladna voda takođe može da poboljša zdravlje i izgled kože. Kada hladna voda dođe u kontakt sa kožom, telo pojačava protok krvi da bi održalo osnovnu temperaturu i zaštitilo vitalne organe, i sužava cirkulaciju u blizini kože. Hladna voda pomaže u ublažavanju svraba, smanjenju upale i sužavanju pora. Dovodi do svetlijeg tena koji izgleda mlađe.

Osim na kožu, hladna voda blagotvorno deluje i na kosu. Sužava pore i zatvara kutikulu, što pomaže da se zadrži vlaga u kosi i zagladi kosu. Međutim, dermatolozi upozoravaju da postoji i rizik kada se tuširate hladnom vodom. Hladan tuš može da optereti telo, jer telo prirodno reaguje na hladnu vodu tako što preopterećuje cirkulatorni sistem.

Osobe sa srčanim oboljenjima treba da izbegavaju da se tuširaju hladno vodu jer dodatno opterećenje može dovesti do neredovnog tuširanja. Osim toga, tuširanje hladnom vodom se ne preporučuje ako vam je hladno, jer to može povećati vreme potrebno telu da se zagreje.

Foto: Pixabay/PublicDomainPictures
Prednosti i mane tuširanja toplom vodom

Tuširanje toplom vodom takođe ima svoje prednosti. Para ili topla kupka otvaraju pore i olakšavaju čišćenje prljavštine i toksina, što dovodi do čistije kože. Topla voda opušta mišiće i smanjuje napetost u telu, što poboljšava san. Dermatolozi takođe ističu da neke bakterije ne podnose visoke temperature pa je preporučljivo tuširanje toplom vodom nakon izlaganja bakterijama kako bi se smanjile šanse za infekciju. Topla voda podstiče cirkulaciju na izloženom mestu. Za razliku od tuširanja hladnom vodom, topla voda ima nekoliko nedostataka. Na primer, topla voda može isušiti kosu i oštetiti kožu i pogoršati postojeća stanja kao što je ekcem. Toplota može izazvati crvenilo i iritaciju kože. Takođe dehidrira kožu uklanjajući prirodna ulja i vlagu sa njene površine. Iako i hladan tuš i tuš sa toplom vodom imaju svoje prednosti, zapravo najbolja opcija tuširanje mlakom vodom. U zavisnosti od toga koji cilj želite da postignete i šta vam se najviše dopada, najbolja opcija je tuširanje mlakom vodom. Tuširanje hladnom vodom može pomoći u smanjenju svraba kože i zadržavanju prirodnih ulja u koži i kosi, dok tuširanje toplom vodom pomaže u opuštanju mišića, poboljšanju sna, pa čak i mogu ublažiti respiratorne probleme kao što je začepljen nos.

Oporavite telo uz hladnu kupku

Preuzmite android aplikaciju.