U turističkoj ponudi opštine Aranđelovac, pored već dobro poznatog banjskog i kulturno istorijskog turizma sve više je popularan i aktivni odmor u prirodni podno planine Bukulja. Risovačka pećina i jezero Garaši postala su nezaobilazna mesta za sve turiste koji kao da ponovo otkrivaju ovaj deo Šumadije.
Risovačka pećina nalazi se na samom ulazu u gradsko jezgro Aranđelovca. Otkrivena je sasvim slučajno radom kamenoloma, istraživanja su započeta 1953. godine dok je za posetioce otvorena 1987. Prema poslednjim podacima ovu pećinu godišnje obiđe preko 30 000 turista.
„Ovo je izvorska horizontalna razgranata fosilna pećina, nekih 118 000 godina je procena da je stara, dakle spada u mlađe pećine u Srbiji. Kroz nju je proticala i reka, ona je ostavila rečne nanose i zbog toga su izmontirane ove šine kroz pećinu da bi se ona očistila i uredila. Ukrašava je pećinski nakit stalaktiti i stalagmiti i pećina je bogata tim nakitom, nazivamo ih risovačke suze ili orgulje i pećinu ukrašava i trakasti mermerni oniks“, rekao je Marko Grujić, pomoćnik direktora Narodnog muzeja u Aranđelovcu.
Pećina je u sebi krila svedočanstvo o životu neandertalaca a bogati životinjski svet poslednjeg ledenog doba dočaran je živopisnom postavkom koja se otvara pred posetiocima kroz pećinske prolaze.
„Ovo je jedna od par pećina na Balkanu južno od Save i Dunave gde je utvrđeno da je boravio neandertalac na osnovu njegovih artefakata odnosno tragova materijalne kulture koji su pronađeni u ulaznom delu pećine. Najzastupljenija vrsta čiji su ostaci pronađeni u pećini je pećinski medvede, takođe pronađeni su ostaci pećinskog lava bele boje, zatim džinovski jelen, runasti mamut, runasti nosorog, mali zebrasti konji, divlje goveče, divlji magarac i stepski bizon“, dodao je Marko Grujić.
Aranđelovac je poznat po banjskom turizmu, međutim poslednjih godina turisti uživaju i u prirodnim lepotama podno Bukulje.
„U ovim jesenjim mesecima mi svakako nudim i atrakciju aktivnog odmora tako da uz konjički klub i jašući konje vi možete i doći do jezera Garaši i uživati u ovim lepotama isto tako uz pešačke staze od jezera Garaši do planine Bukulja možete obići čitav jedan deo i jednu padinu planine Bukulja i na kraju pružiti svoj pogled sa vrha“, izjavila je Jelena Milivojević, direktorka Turističke organizacije opštine Aranđelovac.
Turistička organizacija opštine Aranđelovac aktivno radi i na projektu „Upoznajte Aranđelovac“ a cilj je da se stanovnicima većih gradova poput Beograda , Novog Sada i Kragujevca približe i prirodne lepote ovog kraja.
Preuzmite android aplikaciju.