Građani Tunisa podržali su na referendumu novi Ustav, koji daje više ovlašćenja predsedniku Kaisu Saidu, saopštila je izborna komisija te zemlje.
Komisija je saopštila da je na referendumu održanom u ponedeljak izlaznost bila 30,5 odsto, a 95 odsto birača glasalo je za novi ustav, prenosi Rojters.
Opozicione partije bojkotovale su referendum, navodeći da se njime ruši demokratija uvedena u Tunisu posle revolucije 2011. i zavodi autokratija.
Glavni opozicioni savez saopštio je da su zvanični rezultati „lažni i neuverljivi“.
Portparol američkog Stejt departmenta Ned Prajs izjavio je da je Vašington primetio široko rasprostranjenu zabrinutost da Ustav nije napisan na inkluzivan način i da je oslabio kontrolu i ravnotežu moći i može da ugrozi ljudska prava“ i dodao da je odziv bio nizak, navodi Rojters.
Novi Ustav daje predsedniku ovlašćenja nad izvršnom i sudskom vlašću, a slabljenjem parlamenta umanjuje se i kontrola njegovog rada.
Šef države je raspustio parlament prošle godine i počeo da vlada dekretima, uz obrazloženje da je Tunisu potrebno spasavanje posle godina zastoja, podseća Rojters.
Tunis se suočava sa pretećom ekonomskom krizom i traži paket pomoći od Međunarodnog monetarnog fonda, a sva ta pitanja su za obične građane daleko značajnija u proteklom periodu od političke krize, ocenila je britanska agencija.
Preuzmite android aplikaciju.