Tunis, glavni grad istoimene države uglavljene između Sahare i Sredozemlja, pravo je čvorište kultura, istorije i mediteranske energije. Ovaj grad savršeno spaja staro i novo: od uskih uličica Medine, gde miris začina lebdi u vazduhu, do prostranih bulevara Ville Nouvelle sa svojim kolonijalnim zdanjima i modernim kafićima. Tunis je odlično polazište za istraživanje ostatka zemlje, ali i destinacija koja zaslužuje vreme i pažnju.
Osnovan još u 2. milenijumu pre nove ere, Tunis je grad gde izraz ‘živa istorija’ zaista ima smisla. Periodi osvajanja, trgovine i nezavisnosti utkali su se u DNK grada i njegovu kulturu, stvarajući bogat i složen karakter koji postaje očigledan gde god da krenemo. Tunis je prošao kroz ruke Feničana, Rimljana, Arapa, Osmanlija i Francuza, ostavljajući iza sebe bogatu istoriju i arhitekturu.
Kartagina, koja se nalazi u blizini, nekada je bila jedno od najmoćnijih carstava antičkog sveta pre nego što su je Rimljani uništili i kasnije obnovili. Kroz vekove, Tunis je postao važan trgovački i kulturni centar, a danas predstavlja spoj burne prošlosti i opuštenog savremenog života.
Jedna od najbolje očuvanih medina u Severnoj Africi, stara gradska četvrt Tunisa, pod zaštitom je UNESCO-a i pravo je mesto za ljubitelje istorije. Ovaj zapanjujući lavirint uskih uličica i prolaza jedno je od najvećih blaga Tunisa, dom brojnim natkrivenim sukovima koji nude sve, od odeće do nargila. Bučni kafići i malene zanatske radnje skrivaju se iza grandioznih vrata, dok su istorijske palate, hamami, džamije i madrase raštrkane širom medine, bogato ukrašene pločicama i mermernim stubovima.
U 19. veku, Francuzi su razvili Ville Nouvelle, premeštajući centar moći i izazivajući postepeni pad medine. Brojne plemićke porodice napustile su svoje tradicionalne domove u korist modernijih vila na obali, dok su nekadašnji kompleksni prostori prilagođeni za novo stanovništvo.
Veliki delovi severnog dela medine srušeni su 1930-ih i 1940-ih radi urbanizacije i boljeg pristupa vozilima, ali danas su mnoge organizacije posvećene njenoj zaštiti i restauraciji.
Jutarnji sati su najbolje vreme za istraživanje – dok trgovci postavljaju tezge i uživaju u mirisnom čaju od nane. Glavne ulice, poput Rue de la Kasbah i Rue Jamaa Ezzitouna, mogu biti pretrpane i bučne, ali nekoliko ulica dalje pruža mirniju atmosferu. Ne treba propustiti šetnju Rue Sidi Ben Arous, gde su smeštene najlepše vile i mauzoleji, kao i poznati Souq des Chechias.
Šetnja kroz njene uličice znači teleportaciju kroz vekove – od veličanstvene džamije Zitouna, jedne od najstarijih u islamskom svetu, do tradicionalnih sukovskih dućana prepunih tepiha, keramike, parfema i rukotvorina. Ne treba zaboraviti da je u arapskom svetu cenkanje deo kulture, te se trgovci gotovo uvrede ako se kupac ne uključi u igru pregovaranja cene.
U potrazi za belim kućama sa plavim vratima i prozorima, smeštenim na litici iznad mora stiže se u Sidi Bou Said. Ovaj idilični gradić nadomak Tunisa omiljena je destinacija umetnika i putnika u potrazi za inspiracijom. Najbolje što se ovde može učiniti je – sedeti u jednom od kafića s pogledom na more, poput slavnog Café des Nattes, i uživati u tradicionalnom čaju s borovim plodovima uz zalazak sunca.
Samo nekoliko kilometara od centra grada nalaze se ruševine drevne Kartagine, nekadašnje prestonice moćnog Kartaginjanskog carstva. Danas je to mesto gde se prošlost i sadašnjost prepliću – između ostataka rimskih termi, amfiteatara i hramova pruža se pogled na moderni Tunis. Poseta Kartagini nije kompletna bez obilaska Nacionalnog muzeja, gde su izloženi mozaici i artefakti koji govore o veličanstvenoj prošlosti ovog grada.
Tuniska kuhinja je spoj arapskih, berberskih, turskih i francuskih uticaja, što je čini posebno neodoljivom. Ne treba propustiti brik, hrskavi jastučić od testa punjen jajima i tunjevinom, ili couscous s jagnjetinom i povrćem, nacionalno jelo koje se priprema na bezbroj načina. Za autentično iskustvo, tu je restoran Dar El Jeld u Medini, gde se služe tradicionalna jela u prelepom ambijentu stare palate.
Tunis se nalazi na obali Sredozemnog mora, što znači da ljubitelji plaža mogu lako pronaći mesto za odmor. Najbliža gradska plaža je La Marsa, dok su malo dalje, ali još lepše, plaže Gammarth i Ras Angela. Ovo su savršena mesta za opuštanje i sportove na vodi.
Najbolje vreme za posetu Tunisu je u proleće (mart-maj) i jesen (septembar-novembar), kada su temperature prijatne, a turističke gužve manje. Pored bogate istorije i kulturnog nasleđa, Tunis nudi autentičnu atmosferu Severne Afrike u kombinaciji s modernim elementima. U njemu pronalazimo živopisne pijace, ljubazne lokalce, ukusnu hranu i fantastične pejzaže, od mediteranskih plaža do arheoloških lokaliteta.
Autor teksta: N. K.
Preuzmite android aplikaciju.