Početna > Putovanja
Putovanja Svet

Tuluz: “Život u ružičastom”

U dugom nizu očaravajućih fransuskih gradova Tuluz se ističe svojim pink krovovima i fasadama, zelenim parkovima u kojima lokalci rado provode lenja popodneva i veselom atmosferom dinamičnog studentskog grada.
Foto: Shutterstock/saiko3p

Nekada prestonica vizigostskog kraljevstva, danas je glavni je grad regiona Oksitanija na jugu zemlje i predstavlja dom za blizu pola miliona stanovnika što ga čini četvrtim najvećim gradom Francuske.

Tuluz je i nezvanična prestonica evopske avio-industrije budući da se ovde nalazi sedište Erbasa i montažne linije za razne modele aviona.

Obilazak grada najbolje je početi u njegovom srcu, na pijaci užurbane atmosfere “Viktor Igo” koja nudi sve – od svežeg voća i povrća do svih vrsta gurmanske hrane.
Foto: Shutterstock/MIPImages

Ova legendarna tržnica nalazi se tik uz glavni gradski trg – Kapitol, mesto za ispijanje kafe ali i divljenje arhitekturi gde se lako može provesti čitav dan – u razgledanju kako istorijskih znamenitosti tako i primamljivih izloga.

Preporučuje se i poseta Gradskoj kući, koja je velelepni primer neoklasične arhitekture. Za ljubitelje knjige odmah iza ugla skriva se poslastica u vidu nezavisne knjižare “Ombre Blanches”. Sledeća tačka vredna pauze je bazilika Saint-Sernin, impresivna iznutra i spolja.

Ako budete imali sreće, možda ćete naleteti na probu orgulja i čuti, na primer, Pahelbelov “Kanon”.

Bazilika je deo UNESCO svetske baštine hodočasničkog puta Svetog Jakova, te je i sama predstavljala važnu tačku na hodočašću.

Izgrađena pre deset vekova, danas je jedna od dve najveće romaničke crkve u Evropi, sa više od dve stotine relikvija. U gradu ima i velelepnih primera gotičke i renesansne arhitekture.

Za sasvim drugačiji doživaljaj grada, a na samo par kilometara južno, nalazi se kvart Bouquières. Ovo je jedan od najfascinantnijih delova Tuluza, svojevrsni lavirint sitnih ulica s ljupkim prastarim kućama među kojima se ističe renesansni kameni hotel d’Ulmo.

Grad je poznat po svojim lepim parkovima, među kojima je i sasvim drugačija, malena i besprekorno održavana japanska bašta.

Foto: Pixabay/Anwic

Zvanično je klasifikovana kao “izuzetna bašta Francuske” i dobitnica je istoimene nagrade 1993. godine. Iako je vrlo mala (smeštena je u okviru većeg gradskog parka) itekako je vredna posete, a ulaz u nju je besplatan.

Ovde lokalci ali i poneki turista dođu da se odmore, meditiraju, prošetaju ali i da uče o japanskoj kulturi, budući da se u paviljonu nalaze interesantne informacije o japanskim pravilima koja su poštovana kada je bašta dizajnirana. Ova bašta zapravo predstavlja repliku bašte u Kjotu u Japanu.

Još jedna jaka strana grada je lokalna kuhinja koja se može pohvaliti sa preko 120 autentičnih specijaliteta. Najpoznatije jelo je kasulet, gulaš od pasulja sa raznim vrstama mesa koji se kuva u zemljanoj posudi, ali laku mu parira bilo koje drugo jelo od guske ili patke spremljeno prema domaćim receptima.

Foto: Shutterstock/FredP
Tuluz je strateški poziciran na pola puta između Pirineja i Sredozemlja te nudi bogatu lepezu potencijalnih izleta.

Sam grad je primamvljiv za vožnju biciklom, duž senovitih biciklističkih staza koje se pružaju uz reku Garonu i kanal Midi koji povezuje reku sa morem i jedan je od tri gradska lokaliteta UNESCO svetske baštine.

Postoji sistem gradskih dvotočkaša koje je lako i jeftino iznajmiti, dok stanica ima na svakom koraku. Za avanturiste, postoje i opcije za višednevne izlete biciklom, uza kanal Midi, sve do gradova Karkasone, Set, te dalje do Bordoa.

Autor teksta: N. K.

Aragon: Malo poznati dragulj Španije

Preuzmite android aplikaciju.