Туча јастуцима обично је пропраћена дечијим смејањем, скакањем по кревету и вриштањем, а неретко и сузама. Међутим, дечији порив за „безболним“ дуелом између браће, сестара и другара прерастао је у прави спорт, а он изгледа овако:
Првенство у тучи јастуцима, или „Pillow Fighting Championship (PFC)“, настало је за време пандемије, наравно, у Сједињеним америчким државама.
За сада, најчешћи учесници су бивши такмичари у борилачким спортовима, што говори да је реч о озбиљнијим окршајима од оних које памтимо као деца.
Туча је 1 на 1, али не „лети перје“
Сваки такмичар има по један јастук, а сваки јастук тежак је по један килограм.
Није у питању обичан јастук, већ посебан, мањих димензија и са шест ушивених дршака за које га можете ухватити. Пуњење је исто као и у свим јастуцима, док је јастучница од „неподеривог“ најлона.
Како се смете ударати?
Искључиво јастуцима. Није дозвољен никакав конакт осталим деловима тела, нити гурање телом.
Јастук морате држати у једној руци, не смете га бацати и испуштати.
Која су правила меча?
Сваки дуел траје три рунде, а свака рунда по 90 секунди.
Ударци се бодују, али само уколико су у пределу главе. За ударац јастуком у главу добијате 1 поен, за ударац у главу из окрета (360 степени) добијате 3 поена.
Уколико противника ударцем оборите на под ударцем, добијате 5 поена. Могућ је и нокаут, уколико се противник не подигне након 10 секунди.
Уколико изађете ван оквира правилника можете добити упозорење, или чак и одузимање бодова.
Повреде су готово немогуће
Према речима генералног директора „PFC“-а, организације због које је спорт и заживео, туча јастуцима има сличне стратегије и интензитет као бокс, али нема повреда.
Стив Вилијамс тврди да навијачи воле да виде такмичарски меч који нема крви и повреда, а управо то нуди професионална туча јастуцима.
Спорт за сада живи само у САД, али има нека позната имена из борилачког света
Већина бораца који имају успеха у „PFC“-u јесу бивши ММА борци. Један од најистакнутијих бивших ММА борацау тучи јастуцима је Маркус Бримејџ, борац који би се борио против Конора Мекгрегора, Кодија Гарбранта и Џимија Ривере у „UFC“-u.
Спорт још увек није светски препознат, иако се раније нешто слично играло у Канади, али у ери друштвених мрежа могуће је да овако нешто заживи и широм планете, уз можда нешто другачија правила и услове.
Za ovaj sport mnogi nisu čuli, a reprezentacija Srbije učestvuje na prvom Svetskom prvenstvu (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.